Elektronické recepty ušetrili 4,6 milióna eur

Ehealth_kruh.jpg
Foto: Pixabay.com

V systéme eZdravie od jeho spustenia lekári predpísali takmer 63 miliónov eReceptov. Prinieslo to úsporu 4,6 mil. eur. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Keďže pacienti za elektronické recepty neplatia 0,17 eura ako za klasické, pacienti ušetrili spolu 4,4 mil. eur. NCZi vyčíslilo aj úspory papiera poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, podľa neho predstavuje 256 tisíc eur.

Usporilo sa aj na liekoch, zhruba 30 mil. eur. Jedným z dôvodov bolo zabránenie duplicitnej preskripcii.

Momentálne systém eZdravie používa viac ako 66 % poskytovateľov. Celkový počet miest poskytujúcich zdravotnú starostlivosť v v eZdraví je 16 259. Počet pripojených ústavných zdravotníckych zariadení je 122.

Štatistiky sú verejne dostupné

Aktuálne informácie sú k dispozícii na stránke eZdravotnictvo. Stránku vo štvrtok predstavil riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

Ezdravie_screenshot.jpg

Ako povedal, cieľom portálu je zhromažďovať informácie a naďalej chcú ich rozsah rozširovať. Aktualizované by mali byť na dennej báze.

Podľa projektového manažéra eZdravia Pavla Plevu systém pracuje s anonymizovanými dátami.

Na odstránení problému s výpadkami pracujú

Systém eZdravie zaznamenal v tomto roku dva výpadky. Podľa Blaškovitša v takých prípadoch lekár môže pracovať offline. Stále je však problém, že sa zmeny dostanú do lekárne, až keď sa spojenie obnoví. Pacient sa tak nedostane k vydanému lieku okamžite.

Dôvody výpadkov už identifikovali. Ako riaditeľ spresnil, problém je v systéme Microsoftu, riešia to preto priamo s ním.

Podľa Blaškovitša sa uvažuje o novom systéme hardvéru. Investícia by si mala vyžiadať okolo 40 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií