EMA povolila posilňujúcu dávku vakcíny od Johnsonu, ale len pre ľudí nad 18 rokov

Vakcína, Johnson & Johnson
Vakcína spoločnosti Johnson & Johnson. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) v stredu informovala, že osoby, ktoré dovŕšili vek 18 rokov, môžu dostať posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson, a to najmenej dva mesiace po prvom podaní tejto jednodávkovej očkovacej látky.

EMA taktiež uviedla, že vakcína Johnson & Johnson sa môže použiť ako posilňovacia dávka u ľudí, ktorí boli zaočkovaní dvomi dávkami vakcín od spoločností Pfizer a Moderna.

Väčšia flexibilita pre krajiny

Uvedené odporúčania Výboru EMA pre lieky na humánne použitie poskytujú jednotlivým krajinám väčšiu flexibilitu pri zavádzaní alebo urýchľovaní posilňovacích dávok v období, keď sa svetom začína šíriť nový variant koronavírusu omikron.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) dal v októbri „zelenú“ posilňovacej dávke vakcíny Johnson & Johnson, a to pre ľudí, ktorí pôvodne dostali očkovaciu látku od tejto spoločnosti, ako aj pre tých, ktorí boli zaočkovaní inými vakcínami.

Výrazné zlepšenie priebehu

Spoločnosť Johnson & Johnson už skôr prezentovala výsledky veľkej štúdie, v ktorej zistili, že podanie druhej dávky iba dva mesiace po prvom očkovaní u amerických príjemcov zvýšilo ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 zo 70 na 94 percent.

Podanie tejto posilňovacej dávky o šesť mesiacov neskôr dokonca spôsobilo vytvorenie ešte väčšieho množstva protilátok.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraFDA Americká Správa potravín a liečivJohnson & JohnsonModernaPfizer