Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Injekcia
Foto: Thinkstock
22. 02. 2018 8:27 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Epidemiologická situácia vo výskyte osýpok je v súčasnosti priaznivá

Úrad verejného zdravotníctva SR, ako aj regionálne úrady verejného zdravotníctva pozorne monitorujú epidemiologickú situáciu v susedných štátoch, v Európe a vo svete a o jej vývoji budú priebežne informovať verejnosť. Ak sa ochorenie na osýpky na územie SR zavlečie, budú sa prijímať potrebné protiepidemické opatrenia.

Epidemiologická situácia vo výskyte osýpok je v súčasnosti v Slovenskej republike priaznivá, zatiaľ nie je potrebné prijímať mimoriadne opatrenia. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Zuzana Drobová.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ako aj regionálne úrady verejného zdravotníctva pozorne monitorujú epidemiologickú situáciu v susedných štátoch, v Európe a vo svete a o jej vývoji budú priebežne informovať verejnosť.

„V prípade, že sa ochorenie na osýpky na územie Slovenskej republiky zavlečie, budú sa prijímať potrebné protiepidemické opatrenia v súlade s Akčným plánom na elimináciu osýpok v európskom regióne Svetovej zdravotníckej organizácie,“ dodala Drobová.

Chystajú sa na imunologický prehľad

Počet prípadov osýpok v minulom roku v Európe stúpol o 400 percent oproti roku 2016. Ako informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), vlani sa osýpkami nakazilo 21 315 ľudí a v dôsledku tejto infekčnej choroby zomrelo 35 osôb. Rok predtým pritom WHO zaznamenala len 5 273 prípadov.

Drobová taktiež avizovala, že na účel monitorovania účinnosti imunizačného programu sa v Slovenskej republike vykoná v roku 2018 imunologický prehľad.

„Výsledky by mohli byť kompletné do konca roka 2018, prípadne v prvej polovici roku 2019. Základným cieľom imunologického prehľadu je získať informácie o aktuálnom stave imunity obyvateľstva voči vybraným infekčným ochoreniam, vrátane osýpok, ktoré sú dôležité pre sledovanie účinnosti očkovania a overenie správneho nastavenia očkovacích schém,“ dodala hovorkyňa.

Na Slovensku naposledy v roku 1998

Odmietanie očkovania, migrácia, nedostatočná zaočkovanosť v iných krajinách, cestovanie osôb napríklad za prácou – to všetko sú faktory, ktoré môžu podľa ÚVZ spôsobiť šírenie osýpok a nárast prípadov v oblastiach, kde nie je zabezpečená tzv. kolektívna ochrana populácie.

„V Slovenskej republike bolo posledné domáce ochorenie na osýpky hlásené v roku 1998. V ďalších rokoch boli evidované iba importované ochorenia, ktoré sa ďalej nešírili. V roku 2017 bolo zaznamenaných sedem ochorení na osýpky. Ďalší import prípadov osýpok na územie Slovenskej republiky nie je vylúčený,“ poznamenala Drobová.

Podľa výsledkov poslednej administratívnej kontroly očkovania dosiahla celoslovenská zaočkovanosť detskej populácie proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) v najmladšom kontrolovanom ročníku narodenia 2015 (základné očkovanie v 15.-18. mesiaci života) úroveň 94,8 %.

Na krajskej úrovni bola v tomto ročníku narodenia zistená zaočkovanosť pod 95 % v štyroch krajoch (Bratislavský kraj – 92,7 %, Trenčiansky kraj – 92,7 %, Banskobystrický kraj – 94,9 %, Žilinský kraj – 94,9 %). V ostatných kontrolovaných ročníkoch narodenia (2014 až 2010) v rámci základného očkovania proti MMR sa celoslovenská zaočkovanosť pohybuje od 95,4 % do 98,4 %.

V rámci preočkovania detskej populácie druhou dávkou vakcíny proti MMR bola v kontrolovanom v ročníku narodenia 2005 zistená celoslovenská zaočkovanosť na úrovni 97,4 %, v ročníku narodenia 2004 – 97,9 % a v ročníku narodenia 2003 – 97,7 %.

Odporúčané články

Sociálni partneri sú za povinné očkovanie detí pri nástupe do predškolských zariadení Európania málo dôverujú očkovaniu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Kiska sa stretol s Beblavým a Trubanom, hovorili o možnostiach spolupráce Šéfka firmy v Poľsku nezavolala záchranku nelegálnemu zamestnancovi, mŕtvolu odviezla do lesa Video: Neďaleko jazera Müritzsee sa zrazili dve stíhačky Eurofighter Video: Šesť zadržaných počas akcie Rokok obvinili z drogovej trestnej činnosti Limity na financovanie politických strán sú podľa Bugára potrebné, ale návrh Danka ešte nevidel Zimné olympijské hry 2026 budú v Taliansku, Miláno uspelo so svojou kandidatúrou Poslanci budú opäť vyberať mená kandidátov na sudcov, v parlamente bude ďalšia voľba

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X