Farmafirma Merck neuspela v pokuse vyvinúť vakcínu proti koronavírusu, ale jej zisk prekonal očakávania analytikov

Merck, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Tržby americkej farmaceutickej spoločnosti Merck v treťom kvartáli stúpli o 20 percent na 13,15 miliardy dolárov a jej čistý zisk sa zvýšil o 55 percent na 4,57 miliardy dolárov. Upravený zisk spoločnosti za júl až september bol na úrovni 1,75 dolára na akciu, čiže prekonal očakávania analytikov, ktorí odhadovali, že bude v sume 1,55 dolára na akciu.

Viac o téme: Koronavírus

Firma Merck uviedla, že globálny zdravotnícky systém sa v podstate prispôsobil pokračujúcej pandémii, ktorá najprv poškodila jej celkové tržby, pretože ľudia odkladali návštevy lekárov a veterinárov. Merck vyrába lieky pre ľudí aj pre zvieratá.

Farmaceutická firma neuspela v pokuse vyvinúť vakcínu proti koronavírusu. Onedlho by však mohla dosahovať príjmy za predaj potenciálneho lieku proti ochoreniu COVID-19. Spoločnosť požiadala o schválenie lieku molnupiravir americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) aj Európsku liekovú agentúru (EMA).

Merck vo štvrtok oznámil, že ešte v tomto roku predpokladá výrobu 10 miliónov balení tohto lieku. V budúcom roku plánuje firma produkciu lieku molnupiravir prinajmenšom zdvojnásobiť.

(1 EUR = 1,1617 USD)

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraMerckÚrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA)