Fibrilácia predsiení: Aká je liečba a aké riziká hrozia?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fibrilácia predsiení: Aká je liečba a aké riziká hrozia?
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Fibrilácia predsiení (Fib) je srdcová arytmia, ktorá ohrozuje zdravie miliónov ľudí po celom svete. Charakterizovaná nepravidelným a rýchlym srdcovým tepom, môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, najmä k vzniku krvných zrazenín.

Príčiny zvýšeného rizika krvných zrazenín

U pacientov s Fib existuje zvýšené riziko vzniku krvných zrazenín. Táto arytmia spôsobuje, že horné komory srdca, predsiene, bijú nepravidelne a rýchlo, čo narušuje efektívne pumpovanie krvi srdcom. V dôsledku toho sa krv môže hromadiť a tvoriť zrazeniny, ktoré môžu cestovať do iných častí tela, ako sú mozog, pľúca alebo obličky, a spôsobiť vážne zdravotné problémy, vrátane mŕtvice.

Preventívna úloha liekov na riedenie krvi

Jednou z hlavných komplikácií Fib je ischemická mozgová príhoda, ku ktorej dochádza, keď je krvná cieva v mozgu zablokovaná. Odhaduje sa, že ľudia s fibriláciou predsiení majú päťnásobne vyššie riziko mŕtvice. Preto sa ako prevencia používajú lieky na riedenie krvi, ktoré sú kľúčovou súčasťou liečby tohto zdravotného problému.

Lieky na riedenie krvi, známe aj ako antikoagulanciá pomáhajú predchádzať tvorbe krvných zrazenín a tým znižujú riziko mŕtvice a iných komplikácií. Napríklad, warfarín a priamo pôsobiace orálne antikoagulanciá (DOAC), ako sú apixaban, dabigatran, edoxaban a rivaroxaban, sú často predpisované na zníženie rizika mŕtvice u ľudí s Fib.

Kto má zvýšené riziko mŕtvice

Nie každý, kto trpí fibriláciou predsiení, je vystavený zvýšenému riziku mŕtvice a je teda potrebné podstupovať liečbu liekmi na riedenie krvi. Medzi rizikové faktory patrí najmä:

– vek

– rodinná anamnéza výskytu krvných zrazenín

– cukrovka

– vysoký krvný tlak

– prekonaný infarkt

Hlavnou komplikáciou používania liekov na riedenie krvi pre Fib je riziko krvácania. Je to preto, že riedidlá krvi ovplyvňujú zrážanlivosť krvi.

Vo väčšine prípadov je toto krvácanie mierne. Ak si napríklad porežete prst, zrážanie krvi môže trvať dlhšie.

Krvácanie však môže byť aj závažnejšie a potenciálne život ohrozujúce. Môže to zahŕňať krvácanie v tráviacom systéme alebo vo vnútri lebky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať