Francúzsky minister chce obmedziť hydroxychlorochín, vraj proti Covid-19 nie je účinný a hrozí aj smrť

Koronavirus, doktor
Foto: ilustračné, Getty Images

Francúzsky minister zdravotníctva chce obmedziť využívanie populárneho lieku proti malárii v rámci liečby nového koronavírusu. Olivier Véran v sobotu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že požiadal Francúzsku radu pre verejné zdravie, aby do 48 hodín navrhla nové pravidlá pre predpisovanie hydroxychlorochínu a ďalších liečiv.

Viac o téme: Koronavírus vo Francúzsku

Minister sa vo svojom tweete odvolával na štúdiu, ktorá vyšla v piatok v odbornom časopise Lancet a skúmala 100-tisíc pacientov z celého sveta. Podľa nej hydroxychlorochín a spriaznená látka chlorochín nie sú proti vírusu účinné a spájajú sa s vyšším rizikom úmrtí a poruchami srdcového rytmu.

V súvislosti s hydroxychlorochínom pritiahol na seba na začiatku pandémie medzinárodnú pozornosť prominentný francúzsky virológ Didier Raoult, ktorý vo svojej štúdii naznačoval, že znižuje príznaky vírusu. Rozhodnutie ministra Raoultova kancelária nekomentovala.

Francúzsko zaradilo spomínaný liek do testov s niekoľkými liečbami a povolilo jeho použitie u hospitalizovaných pacientov, pripomína agentúra AP.

Viac o téme: Koronavírus

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom