O hygiene rúk aj v ružinovskej nemocnici

Ruky_umyvanie 1.jpg
Foto: Pixabay.com

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Bratislava pripravila v hlavnom vstupnom vestibule v Nemocnici Ružinov niekoľko aktivít. V čase od 9:00 do 12:00 budú verejnosti k dispozícii odborníci UNB, ktorí vysvetlia, prečo je hygiena rúk dôležitá a pred čím človeka chráni. Informovala o tom hovorkyňa UNB Zuzana Eliášová.

Odborníci sa však nezamerajú len na pacientov a návštevníkov, ale aj na samotných zdravotníckych pracovníkov. Vzdelávať ich budú o význame správnych postupov hygieny rúk v zdravotníctve, ale aj v bežnej populácii.

Prítomní si budú mať možnosť vyskúšať dôkladnosť vykonanej dezinfekcie rúk aj pomocou UV-lampy. Výučbové aktivity budú viesť a na otázky budú odpovedať odborní zamestnanci v tejto problematike z UNB a RÚVZ Bratislava.

Čisté ruky chránia aj pred chrípkou

Mikroorganizmy na našich rukách predstavujú zrkadlo plôch predmetov, ktoré človek chytá v bežnom živote. Je pravdou, že v populácii sa vyskytujú mikroorganizmy bežne citlivé na liečbu a vzhľadom k dobrému zdravotnému a imunitnému stavu bežného človeka nespôsobujú ochorenia.

„Sú však aj také, ktoré môžu zdravie človeka „rozkývať“. Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť napríklad ochorenie na vírusovú hepatitídu typu A či šigelózu,“ upozorňuje primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie UNB Elena Lazarová.

Význam hygieny rúk v bežnom živote je taktiež veľmi dôležitý v období zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení a chrípky.

„Vyvolávatelia týchto ochorení prežívajú v sekréte dýchacích ciest, na plochách a predmetoch a pokiaľ si ruky po kontakte s týmito predmetmi nedostatočne umývame, môžeme sa nakaziť aj bežne kvapôčkovou infekciou,“ vysvetľuje Lazarová.

Ruky si treba umývať, obyčajná voda podľa odborníkov nestačí. Na dôkladné umytie je ideálna kombinácia mydla a dezinfekčného prostriedku. Miesta na ruke, kde je najviac mikroorganizmov sú práve tie, na ktoré pri umývaní zväčša zabúdame. Najčastejšie sa usádzajú medzi prstami a v okolí lôžok nechtov.

Mikroorganizmy prežijú na rukách aj celé mesiace

  • Klebsiella species – 30 mesiacov
  • Pseudomonas aeruginosa – 16 mesiacov
  • Escherichia coli – 16 mesiacov
  • Staphylococcus aureus – 7 mesiacov
  • Acinetobacter spp. – 5 mesiacov

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNB Univerzitná nemocnica Bratislava