Jedna z piatich žien môže zažívať počas menštruácie nadmerne silné krvácanie, pomôcť môže pokroková metóda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Menštruácia, žena
Tento článok pre vás načítala AI.

Až jedna z piatich žien môže zažívať počas menštruácie nadmerne silné krvácanie, známe ako menorágia. Aj keď mnoho žien máva počas menštruácie silnejší tok krvi a kŕče, menorágia nie je bežným javom a ženy by mali vyhľadať lekára. Ide o problém, ktorý vplýva nielen na zdravie žien, ale má celkový dopad aj na kvalitu ich života.

Dlhé krvácania môže značiť problém

Odborníci vedia tento stav liečiť pokrokovou a šetrnejšou metódou, pri ktorej samotný zákrok trvá len pár minút a pacientka nemusí podstúpiť rizikové odstránenie maternice. Informovala o tom Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.

„Fyziologické menštruačné krvácanie zvyčajne u ženy trvá tri až osem dní, krvná strata sa pohybuje v rozmedzí 30 až 80 ml a zvyčajne žena nepoužije viac ako dva balíky menštruačných vložiek, resp. nie viac ako osem za deň. Z týchto faktov si zároveň môže každá žena pomerne jednoducho určiť, či má alebo nemá nadmerne silnú menštruáciu,“ uviedol prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach Peter Urdzík.

Akonáhle krvácanie u ženy trvá dlhšie, môže ísť o vážnejší problém. Príčiny môžu byť rôzne – hormonálna nerovnováha, dysfunkcia vaječníkov, myómy, polypy či chronické zápaly, môže ísť však aj o prvý príznak zhubného ochorenia.

Pacientky majú viacero možností liečby, a to hormonálnu, hormonálne aktívne vnútromaternicové teliesko či odstránenie maternice. Jednou z najnovších metód liečby nadmerného menštruačného krvácania je však termoablácia.

Zástava pravidelného cyklu

„Dochádza pri nej k tepelnému poškodeniu funkčnej časti sliznice maternice a výsledkom je zástava pravidelného menštruačného krvácania. Dnes už aj termickú deštrukciu sliznice vieme vykonať bezpečne, efektívne a minimálne invazívne, a to termoablačným prístrojom,“ uvádza Urdzík.

Termoablácia sa dá vykonať aj hysteroskopicky, čo v praxi znamená zavedenie optického prístroja do dutiny maternice a pomocou elektrickej slučky alebo valčeka deštruovanie sliznice maternice v celkovej narkóze.

Rozdiel pri zákroku s inovatívnym termoablačným prístrojom je v tom, že sliznicu maternice deštruuje pomocou šetrnejšieho glycerínom naplneného balónika.

„Celá procedúra trvá len pár minút, pričom ide o vhodnú alternatívu voči odstráneniu maternice a pre pacientky je tak menej riziková. Zdravotnícke prístroje a technológie v oblasti gynekológie za posledné roky mimoriadne pokročili. Pre slovenské pacientky je to veľkým prínosom,“ dodala na záver výkonná riaditeľka SK+MED Katarína Danková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Urdzík
Firmy a inštitúcie SK+MED Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok