Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Injekcia_inz.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
9. 01. 2019 14:05 Ostatné od SITA

Kabinet odsúhlasil akčné plány Národného onkologického programu SR

Ministri schválili aj akčné plány Národného plánu kontroly infekčných ochorení SR.

Vláda v stredu schválila akčné plány Národného onkologického programu SR. „Na Slovensku zomiera veľmi veľa ľudí zbytočne na onkologické ochorenia,“ uviedla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po ich schválení.

Ministerka chce posilniť prevenciu a v rámci nej realizovať skríningy rakoviny hrubého čreva, rakoviny prsníka a rakoviny krčka maternice.

Predpokladá, že ľudia budú chodiť na tieto skríningy a tým sa môžu ich ochorenia zachytiť v skorom štádiu.

Kalavská chce rozširovať aj paliatívne lôžka, pretože nevyliečiteľne chorí pacienti nemajú kde ležať. Taktiež chce rozširovať hospicovú starostlivosť.

Počet ochorení bude ďalej rásť

Na Slovensku v roku 2017 bolo viac ako 250 tisíc ľudí, ktorí prežívali v liečbe alebo po ukončení liečby z dôvodu nádorového ochorenia.

Toto číslo bude podľa vlastného materiálu k akčným plánom naďalej rásť, keďže so zavedením skríningu nádorových ochorení a ich skorou liečbou a špeciálnymi režimami sa zlepšuje a predlžuje dĺžka života, rastie populácia a zvyšuje sa počet starších dospelých.

„Vytváranie a zlepšovanie zdrojov dostupných pre komunitu prežívajúcich s nádorovým ochorením na Slovensku je nevyhnutné na uspokojenie potrieb tejto rastúcej populácie,“ uvádza sa v dokumente.

Všímajú si aj mikrobiálnu rezistenciu

Vláda v stredu schválila aj akčné plány Národného plánu kontroly infekčných ochorení SR. Ide o 10 akčných plánov na roky 2019-2020.

„Odsúhlasené akčné plány národného plánu kontroly infekčných ochorení (NPKIO) na roky 2019 – 2020 na Slovensku stanovujú v reakcii na súčasnú epidemiologickú situáciu viaceré preventívne opatrenia proti vzniku a šíreniu staronových a nových infekčných chorôb. Navrhujú konkrétne riešenia pre problematiku antimikrobiálnej rezistencie,“ uviedla ministerka zdravotníctva v tlačovej správe k schválenému dokumentu.

Prostredníctvom akčných plánov sa má podľa ministerstva zvýšiť osveta a výchova ľudí k zdraviu vo vzťahu k prenosným ochoreniam. Ďalej sa má zabezpečiť funkčná sieť národných databáz pre zber a analýzu dát.

Ďalším cieľom je znížiť výskyt ochorení prenosných krvou a pohlavným stykom (HIV, VHB, VHC, syfilis).

Zlepší sa imunizačný program

Akčné plány sú zamerané aj na zlepšenie Národného imunizačného programu SR. Docieliť majú efektívnejšiu činnosť epidemiologických pracovísk pre prevenciu a kontrolu prenosných ochorení, pracovísk klinickej mikrobiológie či pracovísk infektológie a tropickej medicíny pre prevenciu, liečbu a dohľad nad infekčnými ochoreniami.

Určujú aj riešenia na prevenciu nozokomiálnych nákaz v SR a na zníženie výskytu a dopadov rizikových faktorov na rozvoj antimikrobiálnej rezistencie.

Počas nasledujúcich dvoch rokov sa zvýšia edukačné programy pre verejnosť so zameraním na seniorov. Zvýšia sa aj vzdelávacie aktivity v oblasti prevencie HIV/AIDS a iných pohlavných a krvou prenosných ochorení v populácii školopovinnej mládeže, mladých dospelých a rizikových skupín.

Dôraz sa bude klásť aj na vzdelávanie zdravotníkov a odborných pracovníkov verejného zdravotníctva v mnohých oblastiach prenosných ochorení.

Všetky akčné plány predložila na rokovanie ministerka zdravotníctva. Podľa návrhov uznesení má šéfka rezortu predložiť na rokovanie vlády aktualizáciu akčných plánov Národného onkologického programu SR a tiež Národného plánu kontroly infekčných ochorení SR do 30. júna 2021.

Odporúčané články

Národný onkologický ústav chce kúpiť CT prístroj, plánuje modernizovať vybavenie Vedci majú dva lieky proti ebole, vyvinuli ich z protilátok osôb, ktoré nebezpečnú nákazu prežili

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Abena skóroval v nadstavenom čase a Slovan v Európskej lige zdolal doma PAOK Solún Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, boli medzi nimi aj deti YouTube vymazal stovky kanálov, ktoré boli zamerané proti protestom v Hongkongu Video: Rusko vyslalo k Medzinárodnej vesmírnej stanici robota Fedora, na Zem poslal tweet

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X