Kam s konopami? Spýtali sme sa odborníkov

|
Foto: GettyImages

Európsky parlament minulý týždeň vyzval členské štáty, aby plne využili potenciál liekov na báze konopí a odstránili prekážky, ktoré bránia ďalšiemu vedeckému výskumu v tejto oblasti.

Spýtali sme sa hlavného odborníka MZ SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu, ale aj samotného ministerstva zdravotníctva, ako tento krok vnímajú.

Okruhlica: Je potrebné stanovisko expertného výboru

„Predpokladom, aby bola, a ako, niektorá látka zaradená na zoznam OSN medzi látky kontrolované, je stanovisko Expertného výboru pre drogy a závislosť (ECDD) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO),“ uviedol Okruhlica.

Podľa neho expertné stanovisko tohoto výboru vychádza z analýzy všetkých odborných zistení. Týkajú sa jednak rizika, že látka môže vyvolať závislosť, a poznatkov, či má a aké môže mať využitie v liečbe v zdravotníctve.

Ako informoval, najnovšia správa Výboru ECDD z jeho 41. zasadania v tomto roku sa zaoberala okrem iného prehodnotením zaradenia viacerých látok na tento zoznam. Medzi nimi boli aj kanabis a látky, ktoré sú v ňom obsiahnuté.

“Na základe analýzy novších poznatkov okrem iného konštatovala, že kanabis obsahuje psychoaktívne látky, ktoré môžu vyvolať, a u časti konzumentov vedú k závislosti, s abstinenčnými príznakmi pri vysadení. Jeho užitie môže byť výrazne toxické, zvlášť pre deti,” píše Okruhlica.

Existujú však podľa neho dôkazy o tom, že môže zmierňovať príznaky epilepsie a stav stuhnutia svalov pri skleróze multiplex. Teda má potenciálne liečebné účinky a využitie v medicíne.

Okruhlica
Ľubomír Okruhlica | Foto: SITA / Robert Tappert Foto: SITA / Robert Tappert

Zle zaradený kanabis

Ako uviedol, ECDD konštatovala, že nie je vyvážené doterajšie platné zaradenie kanabisu na zozname OSN v skupine psychoaktívnych látok s najvyššou mierou kontroly.

Dôvodom je, že nemá také závažné riziká predávkovania s úmrtím ako iné v tejto skupine zaradené látky, napr. fentanyly.

Preto navrhla preklasifikovať kanabis, resp. v ňom obsiahnuté psychoaktívne látky Komisii pre narkotické látky pri OSN. Mali by prejsť do kategórie psychoaktívnych látok s menším stupňom kontroly, ktoré môžu byť i legálne využiteľné v medicíne.

CBD bez psychoaktívnych účinkov

Zvlášť sa Expertný výbor WHO vyjadril aj k jednej v kanabise obsiahnutej látke – kanabidiolu (CBD). Ten nemá žiadne psychoaktívne účinky. Preto nemá opodstatnenie jeho zaradenie medzi látkami kontrolovanými, konštatoval Okruhlica.

“Poznamenávam, že bez stanoviska zdravotníckeho (ECDD WHO), o tom. že látka má psychoaktívne účinky, nemôže Komisia pre narkotické drogy OSN zaradiť na zoznam kontrolovaných látok („drog“) žiadnu látku, uviedol hlavný odborník.

MZ: Postoj ako pri morfíne

Ako informovalo MZ, rezort má možnosť ovplyvňovať problematiku využitia konopy pri tvorbe a schvaľovaní návrhu Európskej komisie v príslušnej pracovnej skupine Rady EÚ.

Postoj MZ k využitiu konopy na medicínske účely je podobný ako pri využití ópiových alkaloidov získaných z makovej slamy. Napríklad ide o morfín alebo deriváty, ktoré sa vo forme liekov bežne nielen vyrábajú v SR, ale aj používajú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

“Prioritné je relevantné preukázanie medicínskeho použitia konopy vedeckými metódami, ” uviedlo MZ.

Canabis_rastlina.jpg
Foto: Pixabay.com

Odborný úsudok lekára

Európsky parlament vyzval členské štáty, aby umožnili lekárom riadiť sa pri predpisovaní regulačne schválených liekov vyrábaných z konopí vlastným odborným úsudkom.

“V SR sa takéto odporúčanie vo vzťahu k liekom, ktoré obsahujú omamné alebo psychotropné látky, dlhodobo uplatňuje, ak sú lieky s obsahom omamnej látky alebo psychotropnej látky registrované/regulačne schválené,” tvrdí rezort zdravotníctva.

Podľa MZ je v SR v súčasnosti registrovaný iba jeden liek, ktorý obsahuje účinné zložky z konopy.

Držiteľ registrácie tohto lieku nepodal žiadosť o schválenie lieku ani zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov. Z toho možno podľa MZ usúdiť, že samotný držiteľ registrácie nemá záujem o komerčné a medicínske využitie lieku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR