Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ekg_bok.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
10. 12. 2018 7:27 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Kardiologické ambulancie vlani zaznamenali takmer 1,23 milióna návštev

Návštevy mladistvých do 18 rokov tvorili 9 %.

Kardiologické ambulancie v minulom roku zaznamenali takmer 1,23 milióna návštev. Návštevy mladistvých do 18 rokov z toho tvorili 9 %.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré vypracovalo prehľad o činnosti kardiologických ambulancií v SR v roku 2017.

Najnavštevovanejšie boli ambulancie Košického (18,7 %) a Bratislavského kraja (15,3 %).

Najviac bolo seniorov

Počas minulého roka bolo v sledovaní kardiológov takmer 660 tisíc osôb a do sledovania pribudlo 84 tisíc nových pacientov.

Najväčšiu skupinu novoprijatých tvorili pacienti vo veku 65 a viac rokov (346 osôb na 10 tisíc obyvateľov).

Po prepočte na počet obyvateľov podľa pohlavia boli častejšie novo diagnostikovaní muži (162 mužov z 10 tisíc) oproti ženám (149 žien z 10 tisíc). To sa výraznejšie prejavilo vo vyšších vekových skupinách.

Najviac nových pacientov bolo prijatých do sledovania s hypertenznými chorobami (60 osôb na 10 tisíc obyvateľov), ischemickými chorobami srdca (39 osôb na 10 tisíc) a poruchami srdcového rytmu (36 osôb na 10 tisíc).

Mladších trápia najmä poruchy srdcového rytmu

U pacientov do 24 rokov boli novo zistené predovšetkým poruchy srdcového rytmu (14 osôb na 10 tisíc obyvateľov) a hypertenzné choroby (12 osôb na 10 tisíc).

Poruchy srdcového rytmu v tejto vekovej skupine dominovali u žien (14 žien z 10 tisíc) a hypertenzné choroby u mužov (15 mužov z 10 tisíc).

U 25- až 44-ročných (29 osôb na 10 tisíc obyvateľov ), 45- až 64-ročných (89 osôb na 10 tisíc) a 65- až 74-ročných (159 osôb na 10 tisíc) to boli hypertenzné choroby.

Vo veku 75 až 84 rokov prevažovali ischemické choroby srdca (167 osôb z 10 tisíc). U 85- a viacročných poruchy srdcového rytmu (127 osôb z 10 tisíc).

Odporúčané články

Na čele NCZI ostáva Peter Blaškovitš Defibrilátory prenikajú na verejnosť

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X