Každý piaty Slovák denne užíva nikotín, skoncovať s fajčením však nie je také jednoduché

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
fajčenie, cigareta
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Pätina ľudí na Slovensku siaha po cigarete každý deň. Skoncovať s fajčením sa pokúšali už niekoľkokrát, ale neúspešne. Vyplýva to z rozsiahleho prieskumu nadnárodnej lekárenskej skupiny Pilulka.sk, ktorý zrealizovala výskumná agentúra Behavio na reprezentatívnej vzorke 1 000 ľudí.

Každodenné fajčenie

Prieskum ukázal, že každý piaty Slovák si zapáli cigaretu každý deň. „Ďalších približne 6 % opýtaných siaha po cigarete niekoľkokrát do týždňa a 4 % ľudí si dajú cigaretu niekoľkokrát do mesiaca,“ priblížila brand manažérka Pilulka.sk Andrea Babicová. Čo sa týka každodenného fajčenia, najčastejšie k nemu inklinujú ľudia vo veku od 45 až 54 rokov.

„Skôr ide o respondentov, ktorí uvádzajú, že majú vážne finančné problémy, prípadne im financie vychádzajú z mesiaca na mesiac,“ dodala Babicová. Zároveň po cigarete každý deň siahajú aj viac tí, ktorí uvádzajú, že sa často cítia v nepohode.

Prestať nie je také jednoduché

Skončiť s fajčením pritom podľa odborníka nie je také jednoduché. Každá jedna cigareta predstavuje závislosť, tak ako je to pri závislosti od drog alebo napríklad automatov.

„Ľudia, ktorí chcú prestať, musia mať vôľu skončiť s fajčením, ale aj pomoc. A to napríklad od lekára, ale predovšetkým zo strany rodiny a blízkeho okolia,“ vysvetlil prezident Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ivan Solovič. Potrebujú mať po svojom boku niekoho, kto im bude oporou. Uistí ich a podporí v tom, že robia správnu vec.

Nové prípady rakoviny pľúc

„Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie je v súčasnosti na svete viac ako jedna miliarda užívateľov nikotínu,“ vyčíslil Solovič. Fajčenie má pritom nepriaznivý vplyv na zdravie, podieľa sa na vzniku mnohých závažných chorôb alebo ich zapríčiňuje. Ide predovšetkým o rakovinu pľúc či ústnej dutiny alebo horných dýchacích ciest.

„Na Slovensku sa každoročne diagnostikuje viac ako 2 000 nových prípadov rakoviny pľúc,“ upozorňuje Solovič. Zároveň ale fajčenie výrazne urýchľuje rozvoj aterosklerózy, čoho dôsledkom sú cievne mozgové príhody a srdcové infarkty. Súčasne má vplyv aj na ďalšie ochorenia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Solovič
Firmy a inštitúcie BehavioPilulka.skSlovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť