Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_izba.jpg
Foto: Pixabay.com
22. 02. 2016 15:51 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

KDH vyzýva premiéra, aby riešil situáciu v Prešove

Podľa poslancov Jána Hudackého a Pavla Zajaca pretrváva v prešovskej nemocnici vážna situácia.

Premiér Róbert Fico by mal naplniť svoje sľuby a zariadiť, aby sa všetky zdravotné sestry, ktoré dali výpovede, mohli vrátiť k lôžku pacienta. Vyzvala ho k tomu na pondelkovom brífingu v Prešove dvojica poslancov NR SR za KDH Ján Hudacký a Pavol Zajac.

Ako poznamenal Zajac, netreba k tomu otvárať rozpočet, ani prijímať špeciálnu legislatívu. „Stačí zdvihnúť telefón, zavolať ministrovi zdravotníctva a ten dá pokyn riaditeľom nemocníc,“ uviedol s tým, že ak v prešovskej nemocnici jej vedenie na čele s riaditeľom neplní verejný prísľub premiéra, mal by takéto vedenie odvolať.

Zajac je presvedčený, že súčasnou stratégiou ide vedeniu o to, aby hralo na čas, ponížilo a pokorilo sestry a urobilo medzi nimi rozpor, pretože niektoré sú z hľadiska svojej ekonomickej situácie nútené opäť pracovať. Nekomunikovaním s predstaviteľmi sesterských odborov má nemocnica vytvárať tlak, aby boli sestry nútené vrátiť sa do nemocnice jednotlivo.

Podľa Hudackého pretrváva po odchode sestier v prešovskej nemocnici stále vážna situácia a nedostatok sestier naďalej ohrozuje zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre spádovú oblasť s 800-tisíc obyvateľmi. Limitované sú podľa neho aj zdravotnícke výkony, čím má nemocnica prichádzať o platby zo zdravotných poisťovní. To môže ohroziť hospodárenie nemocnice.

„Chcem preto vyzvať vedenie nemocnice, aby začalo ústretovo komunikovať so zdravotnými sestrami, ktoré sú po výpovediach, a aby naplnili sľub premiéra Róberta Fica, aby sa sestry bez zbytočného ponižovania mohli vrátiť na svoje pracovisko a dostať zmluvu na dobu neurčitú,“ uviedol Hudacký. Spresniť o koľko financií už nemocnica prišla, ale nevedel, pretože takéto údaje vraj poslanci k dispozícii nemajú. Získať by ich mohli vďaka poslaneckému prieskumu v nemocnici, ten ale zdravotnícky výbor NR SR neschválil.

Chýbajú sestry špecialistky

Podľa poslancov je v nemocnici nedostatok sestier špecialistiek, ktoré sú nutné na záchranu ľudských životov. Ako uviedol Hudacký, majú informácie od lekárov, že sú ohrozované operačné zákroky, kde chýbajú špecializované sestry a novým sestrám chýba potrebná prax. „Je potrebné, a to záleží na vedení nemocnice, aby komunikovalo so sestrami a mohli by sa rýchlo vrátiť do stavu, keď budú poskytovať stopercentnú zdravotnú starostlivosť a operačné zákroky,“ povedal Hudacký.

Zajac porovnal súčasnú situáciu s tou, ktorá v prešovskej nemocnici nastala v roku 2011 pri štrajku lekárov. Rozdiel bol vraj v tom, že pred piatimi rokmi sa neustále rokovalo a hľadali sa spoločné riešenia so zástupcami odborov. V súčasnosti to tak nie je. „Takéto veľmi ťažké situácie sa dajú riešiť len prijatím určitých kompromisov. A na to musí byť ochota na oboch stranách. Na to je ale potrebné rokovať a keď sa nerokuje, pozície sa stávajú zákopovými a môže na to trpieť pacient,“ dodal Zajac. 

Odbory podľa nemocnice nepredložili vedeniu konkrétne požiadavky

V pondelok k 14. hodine prijali vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove spolu 144 nových sestier, z ktorých je 31 bývalých pracovníčok nemocnice. Tá aktuálne ponúka ešte 153 voľných pracovných miest na pozíciu sestra.

Pôvodne podalo výpovede 395 sestier, pričom počas dvojmesačnej výpovednej lehoty stiahlo výpovede 91 z nich. Ako dodala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, štruktúra novoprijatých sestier je obdobná ako tých, ktoré dali výpoveď – sú medzi nimi sestry s dlhoročnou, ale aj s krátkou praxou a sú medzi nimi špecialistky, ako aj sestry bez špecializácie.

Uchádzačky o zamestnanie sa podľa hovorkyne so zamestnávateľom o podmienkach pracovnoprávneho vzťahu dohadujú individuálne, pričom zamestnávateľ pri týchto jednaniach postupuje tak, že dodržiava platnú legislatívnu, ako aj platnú a účinnú podnikovú kolektívnu zmluvu. „Nezvýhodňujeme skupinu novoprijatých zamestnancov pred väčšinovou skupinou dlhoročných stabilných zamestnancov,“ uviedla hovorkyňa.

Podľa Cenkovej sesterské odborárky nikdy nepredložili vedeniu nemocnice žiadne konkrétne a konsolidované požiadavky. „Prvoradou úlohou zdravotníckeho zariadenia je zabezpečiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti, a preto sa odmietame zapájať do predvolebnej kampane akýchkoľvek politických strán,“ dodala Cenková.

Odporúčané články

Prešovská nemocnica sa po siedmich rokoch zadlžovania ocitla v zisku V nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre zamestnancov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Video+foto: Sagan vyhral prémiu a navýšil náskok v 12. etape Tour de France 2019, zvíťazil Yates Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Tréner Ševela skončil na lavičke Slovana Bratislava, môže za to prehra v predkole Ligy majstrov Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X