Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iveta Lazorová
Iveta Lazorová | Foto: SITA / Marko Erd
28. 12. 2016 14:14 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Komora sestier: Rok 2016 bol premárnený

Ako zhodnotila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, už je čas, aby minister zdravotníctva predstavil jasnú koncepciu vývoja v zdravotníckom sektore.

Rok 2016 bol pre zdravotníctvo ďalším premárneným rokom, keď sa rezort neozdravil, ale naopak, je ešte chorľavejší ako rok predtým. Zhodnotila uplynulý rok prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová.

„Zdravotníci, pacienti, ale aj celá verejnosť vkladala veľké nádeje do nového ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorý mal ako krízový manažér zachrániť tento potápajúci sa rezort. Je však pravdou, že zatiaľ je relatívne skoro hodnotiť pôsobenie ministra zdravotníctva,“ konštatovala prezidentka.

Na druhej strane je podľa nej už čas, aby šéf rezortu predstavil jasnú koncepciu vývoja v zdravotníckom sektore, ktorá zabezpečí kvalitnú zdravotnú starostlivosť k spokojnosti pacientov, ale aj zdravotníckych pracovníkov tak, aby sa zastavilo zadlžovanie zdravotníctva a zároveň odlev kvalifikovaného personálu do zahraničia.

Za hromadné výpovede si sestry treba vážiť

Ako Lazorová pripomenula, sestry a pôrodné asistentky sa na prelome rokov 2015 a 2016 zapojili do hromadných výpovedí.

Chceli upozorniť na zlú situáciu v slovenskom zdravotníctve a donútiť politikov k tomu, aby sa vážne zaoberali zmenou riadenia zdravotníctva a nastavili systém tak, aby fungoval efektívne nielen pre pacientov, ale aj pre zdravotníkov.

„A za to si treba tieto sestry vážiť, lebo aj za cenu osobných a profesionálnych strát urobili krok, ktorým prišli o prácu, istoty a rodinnú pohodu. Žiaľ, bývalý minister zdravotníctva Viliam Čislák sa snažil túto situáciu zľahčovať a zavádzal verejnosť nepravdivými informáciami o výške platov sestier, ako aj o dobrom fungovaní nemocníc, kde sa sestry do výpovedí zapojili, pričom každému bolo jasné, že to tak nie je. Zdravotníctvo prezentoval ako rezort, v ktorom všetko funguje,“ upozornila Lazorová.

Ministerská sestra bola plusom

Zo štatistických ukazovateľov domácich aj medzinárodných je podľa nej pritom zrejmé, že slovenské zdravotníctvo vykazuje nízku kvalitu a efektivitu vzhľadom na finančné zdroje, ktoré doň putujú.

Rok 2016 sestrám priniesol zriadenie odboru ošetrovateľstva v organizačnej štruktúre ministerstva zdravotníctva a vymenovanie riaditeľky tohto odboru – sestry na základe návrhu komory.

„Veľkým mínusom v slovenskom zdravotníctve v roku 2016 boli určite aj pochybné nákupy a prenájmy zdravotníckych zariadení, ako sú kauza predraženého nákupu v bratislavskej Nemocnici sv. Michala, či nákup predražených CT prístrojov žilinským VÚC. Treba taktiež spomenúť rekordnú stratu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, zbabraný projekt elektronických preukazov poistenca či neuveriteľné pôsobenie kliniky maséra Pavla Kostku,“ zhrnula Lazorová.

Odporúčané články

Sestry zo Srbska na Slovensko pracovať neprídu, radšej pôjdu ďalej na Západ V nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre zamestnancov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Brusel prešetruje praktiky Amazonu, údajne využíva informácie o obchodníkoch pre svoju výhodu Foto: Terpstra po páde odstúpil z Tour de France 2019, Saganov náskok sa zvyšuje a víťaz triumfoval o centimetre Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Foto: Poriadne opitý kamionista havaroval na D1 v smere na Trnavu, skončil prevrátený v priekope

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X