Komunitné nemocnice budú plniť požiadavky regiónov, Lengvarský sa spolieha na názory odborníkov

VLÁDA: Rokovanie 38. schôdze vlády SR
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Komunitné nemocnice, ktoré majú vzniknúť v súvislosti s predstavenou reformou nemocníc, budú poskytovať takú zdravotnú starostlivosť, akú si bude každý región vyžadovať.

Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po utorkovom spoločnom stretnutí predsedu Vlády SR Eduarda Hegera, ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej a predstaviteľov sektoru nemocníc, samospráv a súdnictva v Humennom. Lengvarský zároveň opätovne zdôraznil, že žiadne nemocnice sa rušiť nebudú, a to ani na východnom Slovensku.

Ministerstvo mieni počúvať odborníkov

Minister zdravotníctva v rámci tlačovej konferencie médiá informoval, že s odborníkmi v regióne o reforme dlhodobo diskutujú a dodal, že rezort ich bude ďalej pozorne počúvať a diskutovať aj o pripravovaných analýzach. Tie majú povedať najmä to, „aká zdravotná starostlivosť je potrebná v danej oblasti”. Na základe týchto analýz sa určí, ako konkrétne budú komunitné nemocnice v budúcnosti vyzerať.

Premiér na margo tejto témy uviedol, že podľa prieskumov každý tretí, dokonca v niektorých okresoch každý druhý pacient, cestuje za zdravotnou starostlivosťou do iného okresu či kraja. Preto je dôležité prispôsobiť nemocnice tomu, čo ľudia v tom-ktorom regióne potrebujú.

Kollár trvá na zachovaní nemocníc

K téme obáv zo zatvárania nemocníc sa vyjadril aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár, ktorý v utorok oznámil, že vzal na vedomie petície za zachovanie nemocníc. Tie podporili nielen lekári a zdravotnícky personál, ale tiež primátori a starostovia dotknutých obcí.

Kollár v tlačovej správe uviedol, že v rámci svojich výjazdov do regiónov Slovenska diskutoval konkrétne s lekármi z nemocníc v Dolnom Kubíne, Snine, Trstenej, Kráľovskom Chlmci, Brezne a mnohých ďalších, preto podporuje udržanie aktuálneho počtu nemocníc.

„Petície za zachovanie nemocníc beriem na vedomie a zároveň si vážim, že ľudia, ktorých sa to týka, vyjadrili svoj názor a plne s nimi súhlasím. Urobím všetko pre to, aby bol ich hlas vypočutý,” povedal predseda parlamentu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerMária KolíkováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR