Koronavírus dostal v USA do nemocníc rekordný počet ľudí, denne pribudne takmer tisíc mŕtvych

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Virus Outbreak Germany
Ochoreniu podľahlo na Slovensku už 1 983 pacientov. Foto: ilustračné, SITA/AP

Spojené štáty americké v utorok dosiahli rekord v počte hospitalizácií pacientov s koronavírusom a zároveň len za prvých desať novembrových dní prekročili hranicu milióna nových potvrdených prípadov.

Nová vlna infekcií sa zdá podľa agentúry AP väčšia a rozsiahlejšia, ako doterajšie nárasty počas jari a leta, a hrozí, že bude aj horšia. Experti si však myslia, že krajina je na ňu zároveň aj lepšie pripravená. „Jednoznačne sme na tom lepšie“, či už z pohľadu zdravotníckeho vybavenia alebo vedomostí, skonštatoval William Hanage, odborník na infekčné choroby z Harvardovej univerzity.

Pandémiu treba brať vážne

Denné prírastky nakazených prekračujú 100-tisíc a celkovo už v Spojených štátoch zaregistrovali viac ako 10,2 milióna prípadov, pričom od Halloweenu pribudol milión. Viaceré americké štáty pritom v utorok zaznamenali rekordné denné prírastky, medzi nimi napríklad viac ako 12 600 pribudlo v Illinois, 10 800 v Texase a 7 000 vo Wisconsine. V nemocniciach je podľa údajov COVID Tracking Project 61 964 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Rastú aj počty obetí, pričom denne pribúda v priemere viac ako 930 mŕtvych. I keď zatiaľ nedosahujú počty z apríla, keď denne zomieralo okolo 2 200 ľudí, niektorí odborníci predpokladajú, že do 1. februára dosiahne celkový počet obetí ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch 400-tisíc. V súčasnosti je to takmer 240-tisíc.

Americké nemocnice sú zahltené pacientmi a ako upozorňuje agentúra AP, narozdiel od predchádzajúcich epidémií, nie je šírenie vírusu obmedzené na región či dva. „Vírus sa zväčša nekontrolovane šíri väčšinou krajiny,“ konštatoval William Schaffner, expert na infekčné choroby z Vanderbiltovej univerzity. Guvernéri sa preto čoraz zúfalejšie snažia presvedčiť ľudí, aby boj s pandémiou brali vážne.

Blížiace sa sviatky neprinesú nič dobré

Jesenný nárast prípadov odborníci pripisujú skutočnosti, že chladnejšie počasie núti ľudí tráviť viac času vnútri a tiež nevôli dodržiavať odporúčania, ako sú sociálne odstupy a nosenie rúšok. V tejto súvislosti upozorňujú aj na blížiace sa rodinné sviatky, ako Deň vďakyvzdania, Vianoce a Nový rok.

Viaceré generácie rodín stretávajúce sa na dlhší čas vnútri pri jedle „nie sú receptom na nič dobré“, podotkol Hanage. K šíreniu vírusu v nadchádzajúcich týždňoch pritom mohli prispieť aj rozsiahle oslavy a protesty, ktoré nasledovali počas víkendu po prezidentských voľbách.

Podľa AP sú však aj dobré správy, a to už napríklad spomenutá skutočnosť, že lekári v súčasnosti vedia lepšie liečiť vážne prípady a tak sa viac pacientov s ochorením COVID-19, ktorí skončia na jednotkách intenzívnej starostlivosti, vracia nažive domov. K dispozícii sú aj nové spôsoby liečby a na obzore je i potenciálna vakcína.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať