Koronavírus má v Česku viac ako 158-tisíc ľudí, stovky pacientov sú vo vážnom stave

Koronavírus, Česko
Pacient na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnice v Brne. Foto: SITA/AP.

České laboratóriá v nedeľu odhalili ďalších 7 301 prípadov nákazy koronavírusom. V krajine aktuálne evidujú viac ako 158-tisíc aktívnych prípadov. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz. V nemocniciach leží podľa údajov ministerstva zdravotníctva 5 345 pacientov a 800 z nich je vo vážnom stave.

Pribudli ďalšie desiatky úmrtí

Ochoreniu COVID-19 počas nedele podľahlo ďalších 71 ľudí a celkový počet súvisiacich úmrtí v Česku sa tak dostal na číslo 2 201. Nákazu dosiaľ potvrdili u viac než 258-tisíc ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Najvážnejšia situácia je na Zlínsku, kde hlásia 1 097,3 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledujú okresy Vsetín (1 053,48), Hradec Králové (1 036,63) a Přerov (987,55).

Hasiči zo záchranného útvaru v Hlučíne priviezli v nedeľu večer do Česka zásielku 150 kusov pľúcnych ventilátorov z Maďarska, ktoré krajina dostala v rámci systému medzinárodnej humanitárnej pomoci. Kým príslušné úrady nerozhodnú o ich redistribúcii, zostanú zatiaľ prístroje v areáli HZS Zbiroh.

Pľúcne ventilátory z Maďarska

Hasičský konvoj zložený z troch kamiónov a sprievodného vozidla vyrazil v nedeľu o druhej ráno na 550 kilometrov dlhú cestu do maďarského mestečka Gödöllö, kde hasiči naložili náklad a vyrazili naspäť.

Nákladné autá s ventilátormi prišli do Zbirohu v nedeľu okolo polnoci. Všetci hasiči, ktorí sa na tejto humanitárnej misii zúčastnili, museli pred odchodom podstúpiť testy na koronavírus. Maďarská strana poskytla ventilátory nad rámec požiadaviek humanitárnej pomoci v rámci medzinárodného systému CECIS na základe spolupráce vlád oboch krajín, ktorá sa uskutočnila na úrovni premiérov.

Podľa vedúceho komunikácie Hasičského záchranného zboru Českej republiky (HZS ČR) Rudolfa Kramářa Česká republika prostredníctvom HZS ČR vložila do spoločného systému pre koordináciu humanitárnej pomoci CECIS žiadosť o pomoc, na ktorú už zareagovalo niekoľko štátov. V minulých dňoch tiež vďaka tejto pomoci prevzali prvých 30 kusov pľúcnych ventilátorov prostredníctvom rumunských hasičov. Ďalšie ponuky sú podľa jeho slov vo schvaľovacom procese.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom