Koronavírus má vo svete už viac ako tri milióny obetí, skutočný počet však môže byť ešte vyšší

Koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Celosvetový počet úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom v sobotu presiahol tri milióny. Vyplýva to zo štatistík, ktoré zostavuje Johns Hopkins University.

Viac o téme: Koronavírus

Počet obetí koronavírusu je už taký ako počet obyvateľov ukrajinského Kyjeva, Caracasu vo Venezuele alebo metropolitnej oblasti portugalského Lisabonu.

Úmrtia začali opäť stúpať

Úmrtia po nákaze koronavírusom sú vo svete pritom znova na vzostupe – v priemere sa pohybujú okolo 12-tisíc denne. S nákazlivejšími variantmi vírusu stúpa aj počet nakazených, ktorý predstavuje zhruba 700-tisíc denne.

„Toto nie je situácia, v ktorej by sme chceli byť po 16 mesiacoch pandémie, v ktorej máme osvedčené kontrolné opatrenia,“ vyjadrila sa jedna z predstaviteliek Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Maria Van Kerkhove.

Skutočný počet obetí môže byť vyšší

Predpokladá sa však, že skutočný počet mŕtvych je značne vyšší, a to v dôsledku možného utajovania zo strany vlád aj možného prehliadania prípadov v skorom štádiu pandémie.

Ako pripomína agentúra AP, keď v januári presiahol celosvetový počet úmrtí dva milióny, v Európe a Spojených štátoch začínali očkovacie kampane.

V súčasnosti už očkujú proti koronavírusu vo viac ako 190 krajinách, hoci pokrok v snahách o dostanie vírusu pod kontrolu sa značne líši. Zo 700 miliónov rozdistribuovaných dávok vo svete zhruba 87% podali v bohatých krajinách. Zatiaľ čo vakcínu v bohatých krajinách dostal každý štvrtý človek, v chudobných štátoch to bol jeden človek z 500.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maria Van Kerkhove
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia