Koronavírus si vyžiadal obeť v Hongkongu, zdravotníci štrajkujú a vedci prišli s teóriou o jeho pôvode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hong Kong Čína koronavirus nakaza turizmus
Šírenie koronavírusu v Číne poškodzuje globálny turizmus. Foto: AP Photo/Vincent Yu

Koronavírus si vyžiadal ďalšiu obeť mimo pevninskej Číny. Prvého mŕtveho hlásia už aj úrady z Hongkongu. Hongkonská správa nemocníc v utorok informovala, že v dôsledku koronavírusu zomrel 39-ročný muž, ktorý pred hospitalizáciou cestoval do mesta Wu-chan v epicentre nákazy a ktorý mal už predtým iné zdravotné problémy.

V pevninskej Číne zaznamenali dosiaľ 425 úmrtí a 20 438 potvrdených prípadov nákazy. Na ostatných územiach Číny a v iných štátoch evidujú vyše 180 prípadov koronavírusu vrátane dvoch úmrtí – okrem Hongkongu aj na Filipínach.

Prvý prípad nákazy napríklad hlási už aj Belgicko. Vo väčšine prípadov je priebeh choroby mierny, zomreli väčšinou starší ľudia s inými zdravotnými problémami, ako napríklad cukrovkou alebo ochoreniami srdca.

Zdravotníci začali štrajkovať

V Hongkongu pre koronavírus už druhý deň štrajkujú zdravotnícki pracovníci, ktorí chcú, aby úrady úplne uzavreli hranicu s pevninskou Čínou. Po tom, ako v pondelok štrajkovalo viac ako 2 000 pracovníkov nemocníc, Hongkong uzavrel všetky pozemné a morské priechody s výnimkou dvoch. V utorok by sa podľa agentúry AP mohlo k štrajku pridať až 9 000 zdravotníckych pracovníkov.

Hongkonská správa nemocníc oznámila, že pre neprítomnosť veľkého počtu zamestnancov obmedzuje služby, čo ovplyvnilo „pohotovostné služby vo verejných nemocniciach“.

V neďalekej administratívnej oblasti Macao zase úrady vyzvali šéfov tamojších kasín, aby pozastavili činnosť v úsilí zabrániť ďalším nákazám. Stalo sa tak po tom, čo u zamestnanca jedného z rezortov potvrdili koronavírus.

Prezident Si Ťin-pching v pondelok večer predsedal mimoriadnemu zasadnutiu vrchného orgánu Komunistickej strany, počas ktorého sa vyjadril, že začali „ľudovú vojnu v prevencii epidémie“ a pohrozil trestom každému, kto zanedbá svoje povinnosti.

Koronavírus zrejme pochádza od netopierov

Čína sa snaží vysporiadať s ubúdajúcimi zásobami masiek, ochranných oblekov a ďalších kľúčových vecí pre vykonanie viacerých opatrení ako nosenie masiek na verejnosti, či kontroly teploty v domovoch, obchodoch a reštauráciách.

Kancelária Európskej únie v Pekingu uviedla, že členské štáty v rámci pomoci Číne poslali 12 ton ochranného vybavenia a ďalšie je na ceste.

Čínski experti tvrdia, že majú viac dôkazov o tom, že nový koronavírus pochádza z netopierov. Vedec Š‘ Čen-Li spolu s kolegami z Wuchanského virologického inštitútu v štúdii, ktorú publikovali v odbornom časopise Nature, tvrdia, že genómové sekvencie od siedmich pacientov boli z 96 percent identické netopieriemu koronavírusu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Š' Čen-LiSi Ťin-pching
Firmy a inštitúcie EU Európska únia