Koronavírus v Česku nepoľavuje, infikovaní pribúdajú po stovkách a desiatky pacientov sú vo vážnom stave

Koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.

V pondelok testy v Česku odhalili 1 476 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je podstatne viac ako 985 z nedele. Informuje o tom spravodajský portál tn.cz. Pribudlo aj desať úmrtí. Ochoreniu COVID-19 tak v Česku podľahlo už 522 ľudí.

Výrazný nárast prípadov

V Českej republike v ostatnom období evidujú výrazný nárast prípadov koronavírusu. V sobotu potvrdili 2046 prípadov, čo je rekordné víkendové číslo, a počas šiestich dní bol počet prípadov ochorenia COVID-19 zakaždým vyšší ako tisíc, vo štvrtok to bolo dokonca rekordných 3130 prípadov.

Viac o téme: Koronavírus

Vysoký počet odhalených nákaz podľa tn.cz súvisí aj so zvýšeným počtom testov. Za štvrtok, napríklad, laboratóriá urobili vyše 22-tisíc testov.

V nemocniciach leží 494 pacientov a 101 z nich je vo vážnom stave. Celkovo v súčasnosti evidujú 24 817 aktívnych prípadov. Dosiaľ v Česku potvrdili 50 764 prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 25-tisíc ľudí sa už vyliečilo.

Príhovor premiéra Babiša

V súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou v krajine sa v pondelok večer obyvateľom prihovoril premiér Andrej Babiš a vyzval ich, aby nosili rúška. „V posledných dňoch nám boli predložené scenáre vývoja, ktoré ma značne znepokojili,“ skonštatoval Babiš.

„Aj ja som sa nechal uniesť nastupujúcim letom a atmosférou v spoločnosti. To bola chyba, ktorú nechcem opakovať,“ priznal predseda vlády s tým, že je znepokojený rozdelením ľudí na tých, ktorí nosia rúška a podporujú opatrenia a tých, ktorí vírus považujú za chrípku a nenosením rúšok vyjadrujú protest proti vláde a opatreniam.

„Chcel by som ľuďom odkázať, že rúška nenosia kvôli Babišovi, Vojtěchovi, Prymulovi, ale kvôli svojim rodičom a prarodičom, kvôli svojim blízkym, kamarátom a známym. Rúška neohrozujú slobodu a demokraciu, ale nenosenie rúšok ohrozuje životy,“ dodal.

Babiš tiež uviedol, že nehodlá zastaviť ekonomiku tak, ako na jar. „Snažíme sa nájsť rovnováhu medzi ochranou zdravia našich ľudí a našou ekonomikou,“ doplnil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Babiš