Koronavírus v októbri na Slovensku zabil stovky ľudí, ale nebol najčastejšou príčinou úmrtí

Nemocnica, úmrtie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ochorenie COVID-19 bolo v októbri tohto roka štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí v SR. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Viac o téme: Koronavírus

Celková nadúmrtnosť v októbri podľa ŠÚ SR na Slovensku dosiahla 16 percent, pričom bola najvýraznejšia v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. Najhoršia situácia pritom bola v Prešovskom kraji, kde bol počet zomretých až o 42 percent vyšší ako v priemere predošlých päť rokov.

Najvyšší počet od apríla

Celkovo podľa štatistikov v októbri 2021 zomrelo vyše 5,3 tisíca osôb, čo je najvyšší počet od apríla tohto roka.

„Počet zomretých prevyšoval o 15,8 percenta priemer rovnakého mesiaca predošlých piatich rokov. Do októbrového porovnania s priemerom predošlých piatich rokov pritom už vstúpili vyššie hodnoty z minulého roka, keď sa prvý mesiac prejavili dôsledky nastupujúcej druhej vlny pandémie,“ uviedol ŠÚ SR. V októbri 2020 podľa štatistikov počet zomretých prevýšil päťročný priemer o 23 percent.

Výrazný skok

Ochoreniu COVID-19 v októbri podľa ŠÚ SR podľahlo 439 osôb, teda štvornásobne viac ako v septembri.

„Počet obetí bol o 10 percent nižší ako pred rokom v októbri, keď sa začali výrazne prejavovať dôsledky druhej vlny pandémie. Aktuálne sa koronavírus vyšplhal na štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtia v SR s viac ako osem percent podielom zo všetkých zomretých, je to výrazný skok za posledné tri mesiace,“ informujú štatistici. Zároveň doplnili, že od začiatku pandémie v marci 2020 ku koncu októbra 2021 zomrelo na koronavírus v súhrne na Slovensku viac ako 15,8 tisíca osôb.

Nadúmrtnosť v siedmich krajoch

Nadúmrtnosť, teda zvýšený počet zomretých v porovnaní s päťročným priemerom, sa podľa ŠÚ SR v októbri tohto roka prejavila v siedmich slovenských krajoch, pričom dosahovala štyri až 42 percent.

„Najhoršia situácia bola v Prešovskom (42 percent) a Žilinskom kraji (23 percent). Len v jednom, a to v Bratislavskom kraji, bol počet úmrtí mierne nižší než priemer predošlých piatich rokov,“ dodali štatistici.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR