Košická župa začína s očkovaním treťou dávkou v zariadeniach sociálnych služieb

Očkovanie, koronavírus

Košický samosprávny kraj (KSK) začína očkovať klientov v zariadeniach sociálnych služieb treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Hneď po vydaní usmernenia od Ministerstva zdravotníctva SR zavítajú zdravotníci do zariadenia Via Lux v Barci pri Košiciach. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Mobilné očkovanie najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov pokračuje aj v župných zariadeniach sociálnych služieb. Na základe pokynov z ministerstva zdravotníctva podá krajský očkovací tím tretiu dávku vakcíny ako prvým približne 250 klientom a zamestnancom župného zariadenia Via Lux v Barci,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Okrem seniorov by mali očkovanie absolvovať aj ďalšie rizikové skupiny, ako napríklad zdravotníci, onkologickí pacienti a ďalší.

Očkovanie čo najbližšie k obyvateľom

Kraj spúšťa aj očkovanie študentov priamo v stredných školách, ktorých je zriaďovateľom.

Viac o téme: Koronavírus

„Od začiatku pandémie sa snažíme priblížiť očkovanie čo najbližšie k obyvateľom, ktorí o to prejavia záujem. Naši zdravotníci podávali vakcíny rôznym skupinám, od seniorov v zariadeniach sociálnych služieb, odsúdeným vo väznici, zamestnancov firiem, až po veriacich vo farnostiach. Teraz sa presúvame za stredoškolákmi priamo do škôl, kde koronavírus opäť ukazuje svoju silu. Očkovanie by malo absolvovať viac ako 340 študentov aj zamestnancov,“ dodal Trnka.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Očkovanie bude na školách realizovať kraj v rámci mobilnej očkovacej služby, a to na základe záujmu, ktorý nahlási samotná škola. Študenti, ktorí dovŕšili vek 18 a viac rokov budú mať na výber z jednodávkovej vakcíny Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson alebo z dvojdávkovej vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Mladších stredoškolákov, ktorí ešte nemajú 18 rokov, zdravotníci zaočkujú vakcínami od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Každá škola môže záujem o vakcináciu nahlásiť zriaďovateľovi aj priebežne.

Očkovacie centrum aj na Luníku IX

Župa doposiaľ podala už viac ako 264-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19, z toho približne 39-tisíc v teréne. Aj v 39. týždni pokračuje v očkovaní na verejných miestach, kde záujemcom podá vakcínu Janssen.

Ambulancia na kolesách počas aktuálneho týždňa vyštartuje do Rožňavy, Trebišova, Dobšinej, Michaloviec, Čiernej nad Tisou, ako aj za imobilnými obyvateľmi do ich domácností.

Brány simulovaného očkovacieho centra otvoria už tradične v Košiciach, a to na Luníku IX, v hypermarkete Tesco na Trolejbusovej ulici aj v mestskej časti Nad Jazerom, v obchodnom centre Aupark, ako aj v obchodnom centre Madaras v Spišskej Novej Vsi.

V nedeľu 3. októbra bude otvorené aj veľkokapacitné očkovacie centrum v Košiciach. Dopoludnia tam budú očkovať vakcína od Pfizer/BioNTech deťom, neskôr aj dospelým. Popoludnie je vyhradené pre jednodávkovú vakcínu Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. Zdravotníci budú očkovať aj bez registrácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)