Krv daruje pravidelne pätina ľudí v SR

Krv
Foto: SITA / Marek Mrviš

OPRAVENÉ – V budúcnosti plánujú darovať krvnú plazmu najviac ľudia vo veku 18 až 24 rokov, a to 44,5 %. 

Na Slovensku pravidelne daruje krv alebo krvnú plazmu jedna pätina ľudí, častejšie darujú pravidelne krv mladí ľudia vo veku 18 až 39 rokov, zatiaľ čo vekom podiel pravidelných darcov krvi klesá. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GfK Slovensko. Za posledný rok darovala krv takmer tretina darcov.

„Hlavným dôvodom na darovanie krvi alebo krvnej plazmy je u obyvateľov Slovenska až v 88 percentách vôľa pomáhať iným ľuďom a 15,7 percenta ľudí ju daruje na základe osobnej skúsenosti, ktorú mali so záchranou vlastného života či zdravia,“ vysvetlila Sandra Katrincová, Health Sector Leader, GfK Slovakia.

Ľudia, ktorí krv nezvyknú darovať, majú na to často viaceré dôvody. Najčastejším sú obavy z odberu krvi (40 percent), ale sú aj takí, čo majú strach z injekčnej striekačky (18,8 percent). Veľkú skupinu „nedarcov“ tvoria ľudia so zdravotnými problémami, pre ktoré krv darovať nemôžu (37 percent).

V budúcnosti plánuje krvnú plazmu darovať vyše jedna pätina ľudí – najviac vo veku 18 až 24 rokov (44,5 percent) a skoro jedna tretina ľudí vo veku 25 až 39 rokov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom