Lekár žaluje košickú UNLP, dožaduje sa preplatenia služieb

UNLP Košice
Foto: UNLP Košice
Peniaze dostane, i keď neskôr, upozorňuje nemocnica

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice niekoľko mesiacov nevyplatila mzdu za odpracované služby jednému z lekárov. Tvrdí to Lekárske odborové združenie (LOZ) v Košiciach.

Nemocnica reaguje, že dotyčný vôbec nemal byť tam, kde služby vykonal. Spravila však administratívnu chybu a peniaze lekárovi vyplatí.

LOZ: 412 nepreplatených hodín

Ako združenie informovalo, lekár Andrej Jenča vykonáva ústavné pohotovostné služby cez týždeň a počas víkendov na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie UNLP.

„Tieto služby boli medicínskym riaditeľom UNLP Košice riadne schvaľované podľa rozpisu služieb daného pracoviska. Rozpis služieb je zároveň príkazom na prácu pre zamestnanca UNLP, preto MUDr. Jenča tieto služby vykonával. V prípade, ak by zamestnanec do ústavných pohotovostných služieb nenastúpil, porušil by pracovnú disciplínu,“ píše LOZ.

Od októbra 2018 však podľa odborov vypláca UNLP Jenčovi len základnú mzdu. „Nie je mu vyplácaná mzda za odpracované hodiny v ústavných pohotovostných službách. V týchto službách od začiatku mesiaca október 2018 odpracoval MUDr. Jenča 412 hodín. Za odpracovanie týchto hodín má MUDr. Jenča nárok na vyplatenie mzdy vo výške 6735 eur,“ uvádzajú odbory.

Eura_penazenka.jpg
Foto: Pixabay.com

Ako ďalej tvrdia, nemocnica nevyplatila chýbajúcu mzdu ani na opakovanú osobnú intervenciu lekára a jeho nadriadeného.

Výsledkom je podanie žaloby na nemocnicu o vyplatenie dlžnej sumy. Odbory zároveň podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu nevyplatenia mzdy.

Nemocnica: Nemal tam čo robiť

Zo žaloby napokon zrejme nič nebude, keďže nemocnica ešte 13. marca odsúhlasila vyplatenie služieb. Keďže však februárové mzdy už boli spracované a odoslané, peniaze prídu Jenčovi v apríli v rámci marcovej výplaty. Uviedla to pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.

A ako celá situácia vôbec vznikla?

Problém nastal v tom, že Andrej Jenča bol v októbri preložený na I. stomatologickú kliniku do tzv. novej nemocnice. Tam mal pracovať aj vykonávať služby.

„Napriek opakovanému upozorneniu ale ďalej slúžil na pracovisku, kde je vedúcim zamestnancom jeho otec, teda vedome porušoval svoju pracovnú disciplínu,“ uviedla Stašková.

Podľa odborov však rozpis služieb vedenie nemocnice schválilo. Zrejme preto nemocnica napokon pristúpila k preplateniu služieb.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice