Lekár zažaloval kliniku za zneužitie jeho darovaných spermií

spermie
Foto: Pixabay.com

Lekár z amerického Oregonu zažaloval kliniku pre asistovanú reprodukciu fungujúcu v rámci Oregon Health & Science University (OHSU) za porušenie dohody týkajúcej sa darovania jeho spermií.

Bryce Cleary ešte ako študent medicíny v roku 1989 poskytol spermie, vďaka ktorým sa malo narodiť najviac päť detí.

Muž však zistil, že má najmenej 17 potomkov, o ktorých nevedel. Od OHSU žiada odškodné 5,25 milióna dolárov (v prepočte približne 4,8 milióna eur).

Priveľa detí

Spermie mali použiť na výskum alebo umelé oplodnenie žien žijúcich na východnom pobreží USA. V žalobe však uviedli, že väčšina, ak nie všetkých 17 detí, sa narodilo v Oregone. Niektoré z nich chodili do rovnakej školy.

Cleary vyhlásil, že je obeťou podvodu, ktorý mu spôsobil psychické problémy.

Chcel som pomôcť ľuďom, ktorí bojovali s neplodnosťou a veril som, že zástupcovia OHSU budú konať zodpovedne a dodržia svoje sľuby. Nedávno som sa však dozvedel, že ma oklamali,“ povedal lekár na tlačovej konferencii. Hovorkyňa OHSU uviedla, že sa k prípadu nemôžu vyjadrovať pre ochranu súkromia pacientov.

Presný počet potomkov nie je známy

Cleary vychováva s manželkou troch synov a adoptovanú dcéru. O ďalších deťoch sa dozvedel po tom, ako ho dve z nich kontaktovali v marci 2018. Pri pátraní po biologickom otcovi a možných súrodencoch im pomohli informácie z kliniky a portál Ancestry.com.

Lekár následne poskytol svoju DNA organizácii Ancestry.com LLC, čo viedlo k odhaleniu, že vďaka jeho darovaným spermiám sa narodilo najmenej 17 detí.

Keďže klinika nemá záznamy, kam posielala alebo na čo používala darované spermie mimo štátu alebo regiónu, nie je možné zistiť presný počet detí narodených vďaka spermiám žalobcu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom