Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marian Kollár
Foto: SITA / Marek Mrviš
10. 10. 2017 9:48 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Lekári nesúhlasia s rozšírením ordinačného času na 35 hodín týždenne

Asociácia súkromných lekárov SR a Slovenská lekárska komora kritizujú plánované rozšírenie ordinačného času pre všeobecných lekárov.

Lekári nesúhlasia s navrhovaným predĺžením ordinačného času na 35 hodín týždenne pre všeobecných lekárov. Zároveň budú povinní ordinovať minimálne dva dni v týždni do 15. hodiny. Ako povedal v utorok na tlačovej konferencii prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár, lekárska obec vníma takýto krok veľmi negatívne. „Zmeny podobného charakteru nebudú viesť k rozvoju primárnej sféry a v konečnom dôsledku ani nezvýšia dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ dodal.

Parlament by mal v utorok diskutovať v druhom čítaní o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá zavádza spomínanú úpravu. „Zmeny v zákone o zdravotnej starostlivosti boli pripravené bez vedomia lekárov a zhoršujú ich pracovné podmienky, ale neponúkajú adekvátnu úpravu úhrad zo strany zdravotných poisťovní. Regionálne rozdiely a podmienky, v ktorých všeobecní lekári pracujú, im neumožňujú pracovať 35 hodín týždenne v rámci čistého ordinačného času,“ upozornil Kollár.

Poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku môže byť podľa neho vážne ohrozené, preto je nevyhnutné tento segment podporiť, nie mu komplikovať situáciu. Podľa komory v susednej Českej republike je základná sadzba 25 ordinačných hodín, pričom každé ďalšie navýšenie je na dohode medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi a je v ČR odmenené vyššou sadzbou.

Proti je aj Asociácia súkromných lekárov

S rozšírením ordinačného času pre všeobecných lekárov nesúhlasí ani Asociácia súkromných lekárov SR (ASL). Zmeny v zákone o zdravotnej starostlivosti, navrhnuté a schválené v parlamentnom výbore pre zdravotníctvo, vníma ASL v dvoch rovinách. Návrh poslancov na skrátenie lekárskej služby prvej pomoci do 22. hodiny asociácia víta, avšak zároveň upozorňuje na likvidačný návrh rozšírenia ordinačného času pre všeobecných lekárov na 35 hodín týždenne.

„Predĺženie ordinačnej doby na 35 hodín týždenne, bez možnosti návštevnej služby v byte pacienta a primeraného času pre prácu so zdravotnou dokumentáciou, je likvidačné. Povinnosť ordinovať sedem hodín z osemhodinového pracovného času neumožňuje lekárovi sa venovať ďalším činnostiam, ktoré sú pre chod ambulancie a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre pacienta nevyhnutné, ako aj ďalšiemu vzdelávaniu, čo je povinnosť pre každého lekára“, konštatoval prezident ASL Marián Šóth v tlačovej správe.

Ako ďalej uviedol, rozšírenie ordinačných hodín môže poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti ohroziť. Lekári toho už teraz majú v ordináciách veľa, tvrdí. „Vykonávame v poobedňajších hodinách plánovanú návštevnú službu v bydlisku pacienta, vyhotovovanie lekárskych správ, návrhov na kúpeľnú liečbu, posudzujeme pacientov v spolupráci so Sociálnou poisťovňou, robíme administratívu, výkazy, či zabezpečujeme prevádzku“ vymenoval Šóth.

Odporúčané články

Lekárska komora vyzvala ministerku a premiéra, aby riešili alarmujúcu situáciu ZAP: Kolaps ambulancií je len otázkou času

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X