Lekári z Marylandskej univerzity vykonali svoju druhú transplantáciu prasacieho srdca človeku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Transplantácia prasacieho srdca
Transplantácia prasacieho srdca do tela Američana Lawrencea Faucetta. Foto: Mark Teske/University of Maryland School of Medicine via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

V Spojených štátoch chirurgovia transplantovali prasacie srdce mužovi, aby mu predĺžili život. Ako uvádza Medicalxpress, 58-ročný veterán námorníctva Lawrence Faucett sa stal druhým pacientom na svete, ktorý podstúpil podobný experiment.

Dva dni po operácii začal Faucett vtipkovať a dokázal sa posadiť do kresla.

Dostali špeciálne povolenie

Podľa lekárov z Marylandskej univerzity, ktorí transplantáciu vykonali, mužovi hrozila takmer istá smrť „na zlyhanie srdca“, no pre iné zdravotné problémy nemohol dostať srdce od ľudského darcu.

„Budem sa držať života zubami nechtami, bojovať o každý nádych,“ vyhlásil Faucett.

Aby lekári z Marylandu získali povolenie vykonať túto operáciu, potrebovali špeciálne povolenie od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Lekári mu odovzdali 300 strán dokumentov s popisom operácie.

Prvý pacient žil dva mesiace

Ten istý tím z Marylandu vykonal minulý rok prvú transplantáciu srdca z geneticky modifikovaného prasaťa. Pacient David Bennett však žil s týmto orgánom iba dva mesiace.

V krajine je obrovský nedostatok ľudských orgánov na transplantáciu. Minulý rok bolo v USA vykonaných viac ako 4 100 transplantácií srdca.

Predstavuje to síce rekordný počet, no ponuka je taká obmedzená, že operácie sú ponúkané len pacientom s najväčšou šancou na dlhodobé prežitie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David BennettLawrence Faucett