Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_sypane.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
11. 04. 2019 10:12 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Len polovica Slovákov sa zaujíma o bezpečnosť svojej liečby

Informácie o nežiaducich účinkoch, ktoré vyplývajú zo súbežného užívania liekov, si aktívne vyhľadáva len polovica Slovákov. Ukázal to prieskum pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR vzdeláva verejnosť o bezpečnom užívaní liekov.

Nesprávne zvolená kombinácia môže pritom viesť nielen k neúčinnej liečbe, ale aj k ohrozeniu zdravia pacienta, varuje AOPP.

Podľa Slovenskej lekárnickej komory bolo doposiaľ zdokumentovaných okolo 40 000 liekových interakcií. Najčastejšie išlo o zvýšenie alebo zníženie účinku niektorého z liekov. Zníženie možno považovať dokonca za rizikovejšie, keďže sa pacientovi nedostáva potrebná liečba. Ojedinelý nie je ani výskyt nežiaducich reakcií, ktoré by pri užití len jedného z liekov nevznikli.

Väčšina opýtaných v prieskume uviedla, že si je vedomá možného vzájomného pôsobenia liekov.

Prieskum1.jpgKaždý siedmy však zároveň tvrdí, že si liekové interakcie nezisťuje a spolieha sa na svojho lekára či lekárnika.

Prieskum2.jpgZabúdame informovať lekárov

„Ani lekár či lekárnik nemusia byť zárukou bezpečnej kombinácie liekov, ak nie sú v dostatočnej miere informovaní samotným pacientom. Časť zodpovednosti za liečbu preto nesie aj samotný pacient,“ upozornila prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Lekár nemusí mať v zdravotnej dokumentácii uvedené všetky lieky, ktoré pacient aktuálne užíva. Týka sa to napríklad liekov predpísaných iným špecialistom či voľnopredajných, ktoré si pacient sám naordinoval.

Kardio lieky
Foto: GettyImages

Prieskum ukázal, že len polovica respondentov informuje svojho lekára o liekoch, ktoré mu predpísal iný lekár.

Na voľnopredajné lieky upozorní len asi každý štvrtý a na výživové doplnky dokonca každý šiesty pacient.

Prieskum3.jpg„Riziko liekovej interakcie stúpa s počtom užívaných liekov. Asi 17 až 20 % pacientov užíva rizikovú kombináciu, ku ktorej by nemalo dochádzať,“ vysvetlil prezident SLeK Ondrej Sukeľ.

Ako dodal, liekové interakcie môžu mať rôzny stupeň závažnosti. V niektorých prípadoch je možné použiť aj kombináciu liekov, pri ktorej dochádza k vzájomnej interakcii, avšak výlučne pod dohľadom lekára.

Informovať treba aj lekárnika

Pri kúpe či výdaji liekov v lekárni rovnako hrozí riziko liekovej interakcie. Farmaceut nemá možnosť preveriť si v minulosti predpísané lieky či zakúpené voľnopredajné lieky, ktoré pacient stále užíva.

Prieskum odhalil, že lekárnika informujeme o svojej liečbe ešte v menšej miere ako lekára. Každý štvrtý ho upozorní na predpísané lieky, každý šiesty na voľnopredajné a len každý desiaty na výživový doplnok, ktorý užíva.

Prieskum4.jpgSLeK odhaduje, že na Slovensku je v dôsledku liekových interakcií hospitalizovaných viac ako 10 000 pacientov ročne.

Partneri projektu Lieky s rozumom prinášajú pacientom užitočné webové stránky a mobilné aplikácie, vďaka ktorým môže byť ich liečba bezpečnejšia.

Kombinácie svojich liekov si môžu poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne preveriť prostredníctvom služby Moje zdravie, poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera prostredníctvom služby Bezpečné lieky.

Bezplatnú aplikáciu www.interakcieliekov.sk vytvorila na svojej stránke aj Slovenská lekárnicka komora.

Odporúčané články

Liek Elotrace stiahli z trhu, niektoré šarže mali nesprávne označenú exspiráciu Liek Adrenalin Bradex sťahujú z trhu, používa sa v život ohrozujúcich prípadoch

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X