Lengvarský chce podporovať zriaďovanie mobilných očkovacích tímov, ocenil prístup Banskobystrického kraja (video)

Očkovanie, koronavírus

Zriadenie vakcinačných centier a aktívny prístup k zriaďovaniu mobilných očkovacích tímov Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) ocenil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako ďalej uviedol šéf rezortu na brífingu po návšteve krajského vakcinačného centra v Banskej Bystrici a po rokovaní s vedením BBSK, toto je spôsob, ktorý bude podporovať a spôsob, ktorým môžeme poraziť pandémiu ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Úlohou ministerstva je podľa ministra zdravotníctva nájsť k tomu finančný model, čo bolo aj jedným z bodov rokovania s vedením kraja „Sľúbil som a mienim to aj vykonať, aby boli zaplatené oprávnené náklady, ktoré s tým župy majú,“ dodal Lengvarský.

Aktívne vyhľadávajú ľudí

„Toto je jedna z viacerých ciest, ale tá hlavná, ako sa dostať k pacientom, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu zúčastniť na očkovaní v nemocniciach alebo veľkokapacitných centrách. Veľmi dobrú prácu robia starostovia, od najmenších obcí, až po vedenie župy, v tom, že aktívne týchto ľudí vyhľadávajú, oslovujú, presviedčajú a potom organizujú mobilné očkovacie tímy, ktoré potom už vykonávajú očkovanie. Toto je cesta, ktorá je v tomto kraji najviac vpredu, ale už sa to spúšťa vo všetkých krajoch,“ dodal Lengvarský s tým, že takto sa k vakcíne môžu dostať hlavne tie najviac ohrozené skupiny.

Predseda BBSK Ján Lunter popísal dobré výsledky z očkovania v krajských zariadeniach sociálnych služieb. Ukázalo sa, že 80-percentná zaočkovanosť má veľmi dobrý vplyv na pokles ochorenia COVID-19 v sociálnych zariadeniach. „Toto by sme chceli dosiahnuť v rámci celého Slovenska, preto aj mobilné očkovanie a veľkokapacitné strediská budeme prevádzkovať aj naďalej, lebo iná cesta nie je, ako zvíťaziť nad COVID-19,“ doplnil župan.

Vakcíny od AstraZenecy meškajú

Minister sa vyjadril aj k meškajúcim druhým dávkam vakcín AstraZeneca pre ľudí, ktorí ich už mali dostať. „Problém je asi na strane Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a v migráciách údajov, ale riešime ho. Aktívne komunikujeme s novým riaditeľom NCZI a myslím si, že problém sa vyrieši. Všetci, ktorí dostali prvú dávku, sa nemusia báť, dostanú aj druhú,“ uviedol Lengvarský s tým, že na to sú tie vakcíny alokované.

Dostatok vakcín potvrdil aj podpredseda BBSK Ondrej Lunter. „Vakcín je dosť aj pre druhú dávku a vôbec neprekáža, ak túto druhú dávku dostanú ľudia o týždeň alebo o dva neskôr, ako ju mali dostať,“ doplnil vicežupan.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej LunterVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií