V Levoči otvorili prvé ODIS na východnom Slovensku za 290 tisíc eur

ODIS Levoča
Foto: SITA / Radoslav Maťaš

Investície do levočskej nemocnice od roku 2008 presiahli 3,3 milióna eur.

V levočskej nemocnici vo štvrtok otvorili nové oddelenie dlhodobej intenzívnej starostlivosti (ODIS), ide o prvé takéto oddelenie na východnom Slovensku a tretie na celom Slovensku. Investícia nemocnice predstavuje viac ako 290 tisíc eur, z toho technické vybavenie si vyžiadalo cez 153 tisíc eur.

Novovybudované šesťlôžkové ODIS vzniklo za deväť mesiacov vďaka komplexnej rekonštrukcii Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny. Na Slovensku sú zriadené dve zariadenia chronickej intenzívnej starostlivosti, pre západné Slovensko v Trnave a pre stredné Slovensko v Banskej Bystrici.

„Zistili sme, že na východnom Slovensku a v regióne Spiš je nedostatok lôžok v rámci akútneho ára, na tomto oddelení by tak mali byť pacienti, ktorí dlhodobo potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, v nemocnici budú ležať napríklad mesiac či dva, ale vieme ich vrátiť do života,“ uviedol na tlačovej konferencii pri príležitosti otvorenia ODIS riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

Budú prijímať aj cezpoľných

Na oddelení sa okrem iného nachádzajú úplne nové zariadenie, najnovší typ postelí, vybudovalo sa aj zázemie pre lekárov, sestry a tiež priestor pre algeziologickú ambulanciu.

Oddelenie ODIS je určené pre pacientov, u ktorých bol po zvládnutí akútnej fázy kritického stavu stabilizovaný stav, ale neobnovila sa u nich jedna alebo viac životných funkcií.

Pacienti sa sem dostanú po úrazoch, poruchách vedomia infekčnej aj neinfekčnej etiológie, po cievnej mozgovej príhode, ale aj pacienti s ochoreniami nervovo svalovej sústavy v pokročilom štádiu ochorenia, informoval námestník pre zdravotnú starostlivosť a primár ODIS Peter Makara.

„Jednou z výhod bude aj prijímanie pacientov z oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny z celého Slovenska po splnení určených kritérií bez obmedzenia, do naplnenia kapacitných možností,“ upozornil primár.

Do nemocnice už celkovo investovali 3,3 mil. eur

Celkové investície do Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Levoča, a. s., ktorá patrí od 3. decembra 2008 do nadnárodnej skupiny AGEL, presiahli po tejto rekonštrukcii viac ako 3,3 milióna eur.

Za necelých osem rokov sa podarilo otvoriť onkologickú ambulanciu, nový neurologický pavilón, urologické ambulancie v Poprade a Svite, nadštandardné izby na internom oddelení, ale aj pracovisko magnetickej rezonancie či oddelenie dlhodobej a intenzívnej starostlivosti. Zrenovované boli viaceré oddelenia, pribudla tiež zdravotnícka technika i nábytok.

Spoločnosť AGEL, a. s. je najväčším súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AGELVNsP LE Všeobecná nemocnica s poliklinikou, a.s. Levoča