Levočská nemocnica rozširuje spektrum výkonov na rádiodiagnostickom oddelení

Matúš Rutkay
Matúš Rutkay Foto: AGEL SK

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, člen skupiny AGEL, rozšírila výkony na rádiodiagnostickom oddelení. Lekári začali s mäkkotkanivovými biopsiami pod CT kontrolou.

Biopsie, čiže odoberanie tkaniva, sa využíva v onkológii či chirurgii, prípadne aj v ambulantnej starostlivosti. Okrem vlastnej spádovej oblasti tieto výkony poslúžia aj okolitým oblastiam.

Už v minulosti som realizoval mäkkotkanivové biopsie pečene a pľúc pod CT kontrolou na školení v inom zdravotníckom zariadení. Na základe získaných vedomostí a praktických zručností sme sa pod vedením primárky Eleny Loumovej rozhodli začať vykonávať podobné diagnostické výkony aj v levočskej nemocnici,“ uviedol lekár rádiodiagnostického oddelenia Matúš Rutkay.

Ako to prebieha

Samotný výkon spočíva v presnej lokalizácii lézie v trojdimenzionálnom priestore prostredníctvom zobrazovacej modality CT. Lézia sa zameria, zvolí sa najvhodnejší prístup. Punkčný bod na tele pacienta sa zameria a označí.

„Následne pod lokálnou anestézou zavádzame ihlu potrebného kalibru a dĺžky pod nameraným uhlom do oblasti okraja lézie. Po kontrolnom skenovaní si overujeme pozíciu, po prípadnej korekcii a dosiahnutí požadovanej pozície vkladáme do lumenu vodiacej ihly ihlu jednorázového poloautomatického bioptického dela,“ opísal Rutkay postup výkonu.

Vzorky sa po odobratí vkladajú do sterilnej nádobky s alkoholom a putujú na histologické vyšetrenie.

Radi by odoberali vzorky už počas diagnostického vyšetrovania

Levočskí lekári sa nateraz orientujú na väčšie parenchymatózne orgány hrudnej a brušnej dutiny, ako sú pečeň a pľúca.

Postupne by radi realizovali obdobné výkony počas alebo ihneď po realizácii diagnostického sonografického vyšetrenia, CT vyšetrenia a vyšetrenia magnetickou rezonanciou s pozitívnym nálezom.

Indikácia konkrétneho výkonu si vyžaduje multidisciplinárny prístup, aktívnu komunikáciou s kolegami z klinickej oblasti, ktorej musí predchádzať spoločná zhoda v navrhovanom postupe.

Nesmie sa zabudnúť ani na špeciálnu prípravu pacienta pred výkonom, ako je prípadná antialergická príprava, sledovanie koagulačných faktorov, obličkových parametrov a vysadenie niektorých liekov súvisiacich s prípadným podaním kontrastnej látky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elena LoumováMatúš Rutkay
Firmy a inštitúcie AGELVNsP LE Všeobecná nemocnica s poliklinikou, a.s. Levoča