Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Matúš Rutkay
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Matúš Rutkay Foto: AGEL SK
24. 07. 2019 9:03 Zdravotnícke zariadeniaLevoča Marek elias.jpg od vZdravotnictve.sk

Levočská nemocnica rozširuje spektrum výkonov na rádiodiagnostickom oddelení

Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, člen skupiny AGEL, rozšírila výkony na rádiodiagnostickom oddelení. Lekári začali s mäkkotkanivovými biopsiami pod CT kontrolou.

Biopsie, čiže odoberanie tkaniva, sa využíva v onkológii či chirurgii, prípadne aj v ambulantnej starostlivosti. Okrem vlastnej spádovej oblasti tieto výkony poslúžia aj okolitým oblastiam.

Už v minulosti som realizoval mäkkotkanivové biopsie pečene a pľúc pod CT kontrolou na školení v inom zdravotníckom zariadení. Na základe získaných vedomostí a praktických zručností sme sa pod vedením primárky Eleny Loumovej rozhodli začať vykonávať podobné diagnostické výkony aj v levočskej nemocnici,“ uviedol lekár rádiodiagnostického oddelenia Matúš Rutkay.

Ako to prebieha

Samotný výkon spočíva v presnej lokalizácii lézie v trojdimenzionálnom priestore prostredníctvom zobrazovacej modality CT. Lézia sa zameria, zvolí sa najvhodnejší prístup. Punkčný bod na tele pacienta sa zameria a označí.

„Následne pod lokálnou anestézou zavádzame ihlu potrebného kalibru a dĺžky pod nameraným uhlom do oblasti okraja lézie. Po kontrolnom skenovaní si overujeme pozíciu, po prípadnej korekcii a dosiahnutí požadovanej pozície vkladáme do lumenu vodiacej ihly ihlu jednorázového poloautomatického bioptického dela,“ opísal Rutkay postup výkonu.

Vzorky sa po odobratí vkladajú do sterilnej nádobky s alkoholom a putujú na histologické vyšetrenie.

Radi by odoberali vzorky už počas diagnostického vyšetrovania

Levočskí lekári sa nateraz orientujú na väčšie parenchymatózne orgány hrudnej a brušnej dutiny, ako sú pečeň a pľúca.

Postupne by radi realizovali obdobné výkony počas alebo ihneď po realizácii diagnostického sonografického vyšetrenia, CT vyšetrenia a vyšetrenia magnetickou rezonanciou s pozitívnym nálezom.

Indikácia konkrétneho výkonu si vyžaduje multidisciplinárny prístup, aktívnu komunikáciou s kolegami z klinickej oblasti, ktorej musí predchádzať spoločná zhoda v navrhovanom postupe.

Nesmie sa zabudnúť ani na špeciálnu prípravu pacienta pred výkonom, ako je prípadná antialergická príprava, sledovanie koagulačných faktorov, obličkových parametrov a vysadenie niektorých liekov súvisiacich s prípadným podaním kontrastnej látky.

K téme

Nemocnica v Spišskej Novej Vsi predstavila nový počítačový tomograf Lekár zrejme chybne diagnostikoval rakovinu, pacienti podstúpili aj chirurgické zákroky

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej „Pedo guy“ nie je pedofil, advokáti šéfa Tesly odovzdali súdu stanovisko k sporu s potápačom Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Incident zo záveru zápasu medzi Slovanom a Spartakom Trnava má dohru, padlo obvinenie Pri zvýšení minimálnej mzdy na 580 eur ministerstvo práce argumentuje vývojom za roky 2018 a 2019

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X