Lieky na zníženie cholesterolu môžu vplývať na priebeh COVID-19. Majú dopad na riziko úmrtia

liek, lieky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pre odborníkov je COVID-19 stále veľká výzva, ktorú sa snažia spoznať zo všetkých uhlov. Je známe, že väčšie riziko vážneho priebehu majú ľudia s inými zdravotnými problémami. Vedci z Lekárskej fakulty Kalifornskej univerzity v San Diegu zisťovali súvis medzi ochorením a pacientmi, ktorých trápi cholesterol.

Zistili, že pacienti, ktorí užívali lieky na zníženie hladiny cholesterolu, mali nižšie riziko úmrtia na COVID-19. Závery publikovali v žurnále PLOS ONE.

Statíny sa používajú na zredukovanie cholesterolu v krvi blokovaním pečeňových enzýmov zodpovedných za tvorbu cholesterolu. Lekári ich predpisujú úplne bežne.

Zníženie rizika

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) až 93 percent pacientov užíva na zníženie cholesterolu práve statíny. „Keď sme začali čeliť tomuto vírusu, objavovalo sa množstvo špekulácií súvisiacich s liekmi a ich vplyvom na receptor ACE2. Patrili k nim aj statíny a ich súvis s ochorením COVID-19,“ povedala vedúca štúdie Lori Daniels.

V tom čase si podľa jej slov mysleli, že statíny dokážu inhibovať SARS-CoV-2 vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam, čo by mohlo potenciálne zastaviť progres vírusu.

Vo vlaňajšej analýze mali k dispozícii záznamy 170 anonymných pacientov. Zistili, že užívanie statínov pred hospitalizáciou s COVID-19 malo za následok viac ako 50-percentné zníženie rizika vzniku vážneho priebehu ochorenia.

Väčšia vzorka, nové dôkazy

Na základe dát z Americkej kardiologickej asociácie tím aplikoval svoje poznatky z minulého roka na oveľa väčšej vzorke ľudí. K dispozícii mali viac ako 10-tisíc hospitalizovaných pacientov s COVID-19 naprieč USA.

Konkrétne analyzovali anonymné lekárske záznamy 10 541 pacientov, ktorých hospitalizovali od januára do septembra 2020 s COVID-19 v 104 nemocniciach.

„Z týchto dát sme vykonali podrobnejšie analýzy, keď sme sa zamerali na kontrolu koexistencie zdravotných podmienok, socio-ekonomický status a faktory hospitalizácie,“ povedala Daniels. „Podarilo sa nám potvrdiť naše predchádzajúce zistenia, že statíny súvisia so znížením rizika úmrtia na COVID-19 medzi hospitalizovanými pacientmi,“ dodala.

Hypertenzia

Najlepšie výsledky sa preukázali u pacientov, ktorí mali dobrý dôvod na užívanie statínov, ako napríklad vysoký krvný tlak či kardiovaskulárne ochorenia. Výskum ukázal, že užívanie statínov alebo antihypertenzív súviselo s o 32 percent nižším rizikom úmrtia medzi pacientmi s anamnézou hypertenzie alebo kardiovaskulárnych chorôb.

Na porovnanie výsledkov u pacientov, ktorí užívali statíny alebo antihypertenzíva s pacientmi, ktorí tak nerobili, využili štatistické metódy.

„Porovnali sme každého pacienta s jedným alebo viacerými podobnými pacientmi, pričom sme brali do úvahy nemocnicu, mesiac prijatia, vek, rasu, etnickú príslušnosť, pohlavie a zoznam už existujúcich problémov, aby sme tieto dve skupiny mohli čo najlepšie porovnať,“ objasnila spoluautorka štúdie Karen Messer.

Pokračovanie v liečbe

Receptory ACE2 sú regulačným cieľom statínov a pomáhajú kontrolovať krvný tlak. Vedci vlani odhalili, že SARS-CoV-2 využíva primárne rovnaký receptor na prienik do buniek v pľúcach.

Podľa výskumníkov statíny a antihypertenzíva stabilizujú choroby, pre ktoré ich pacient užíva a tým pádom majú väčšiu pravdepodobnosť zotaviť sa z COVID-19.

Autori uviedli, že tak ako pri akejkoľvek inej observačnej štúdie nemôžu s určitosťou povedať, že zistené asociácie medzi užívaním statínov a znížením vážneho priebehu COVID-19 sú definitívne spôsobené práve statínmi.

„Máme však veľmi silné dôkazy, podľa ktorých zohrávajú úlohu v podstatnom znížení rizika úmrtia na COVID-19,“ vyhlásila Daniels. „Veríme, že naše zistenia podporia pacientov pokračovať v ich liečbe,“ dodala.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je stále v súčasnosti najlepšia ponuka odborníkov pre tých, ktorí sa chcú vyvarovať často pomerne náročnej liečbe a prípadnému úmrtiu v dôsledku koronavírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karen MesserLori Daniels
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbPLOS ONE