Lieky na zníženie cholesterolu môžu vplývať na priebeh COVID-19. Majú dopad na riziko úmrtia

liek, lieky
Lieky na zníženie hladiny cholesterolu zrejme znižujú vážnosť ochorenia COVID-19. Foto: ilustračné, Getty images

Pre odborníkov je COVID-19 stále veľká výzva, ktorú sa snažia spoznať zo všetkých uhlov. Je známe, že väčšie riziko vážneho priebehu majú ľudia s inými zdravotnými problémami. Vedci z Lekárskej fakulty Kalifornskej univerzity v San Diegu zisťovali súvis medzi ochorením a pacientmi, ktorých trápi cholesterol.

Zistili, že pacienti, ktorí užívali lieky na zníženie hladiny cholesterolu, mali nižšie riziko úmrtia na COVID-19. Závery publikovali v žurnále PLOS ONE.

Statíny sa používajú na zredukovanie cholesterolu v krvi blokovaním pečeňových enzýmov zodpovedných za tvorbu cholesterolu. Lekári ich predpisujú úplne bežne.

Zníženie rizika

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) až 93 percent pacientov užíva na zníženie cholesterolu práve statíny. „Keď sme začali čeliť tomuto vírusu, objavovalo sa množstvo špekulácií súvisiacich s liekmi a ich vplyvom na receptor ACE2. Patrili k nim aj statíny a ich súvis s ochorením COVID-19,“ povedala vedúca štúdie Lori Daniels.

V tom čase si podľa jej slov mysleli, že statíny dokážu inhibovať SARS-CoV-2 vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam, čo by mohlo potenciálne zastaviť progres vírusu.

Vo vlaňajšej analýze mali k dispozícii záznamy 170 anonymných pacientov. Zistili, že užívanie statínov pred hospitalizáciou s COVID-19 malo za následok viac ako 50-percentné zníženie rizika vzniku vážneho priebehu ochorenia.

Väčšia vzorka, nové dôkazy

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karen MesserLori Daniels
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbPLOS ONE