LOZ: Čislák by mal odvolať riaditeľa VšZP

Miroslav Vaďura
Miroslav Vaďura SITA / Marek Mrvišš

Na čele rozhodujúcej inštitúcie, ktorá riadi väčšinu tokov financií v zdravotníctve, nemôže podľa Lekárskeho odborového združenia stáť človek, médiami spájaný s toľkými kauzami ako Miroslav Vaďura.

Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva predsedu vlády SR Roberta Fica, aby dal pokyn ministrovi zdravotníctva SR Viliamovi Čislákovi na odvolanie generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslava Vaďuru.

Tolerantný postoj premiéra k neriešeniu obrovského množstva káuz v rezorte zdravotníctva robí z Fica podľa LOZ nie spoluvinníka, ale hlavného zodpovedného.

„Rozhodujúcu inštitúciu, ktorá riadi väčšinu tokov financií v zdravotníctve, inštitúciu, ktorá prerozdeľuje väčšie verejné financie, ako je celý rozpočet ministerstva obrany, nemôže riadiť človek, médiami spájaný s toľkými kauzami ako je Miroslav Vaďura,“ zdôvodnilo združenie v stanovisku.

Ako doplnil predseda LOZ Peter Visolajský, Vaďura už raz bol odvolaný ministrom pre zlyhanie, keď ešte ako riaditeľ nemocnice chcel predať lukratívne pozemky na Kramároch aj s pristávacou plochou pre vrtuľník v najdôležitejšej nemocnici na Slovensku. Podľa medializovaných informácií nemocnica mohla prerobiť až 34 miliónov eur.

Vaďura tiež mal ako riaditeľ nemocnice kúpiť CT prístroj o 400 tisíc eur drahší ako nemocnica v Ostrave, či mal nakúpiť drahé cerebrálne oxymetre.

„Jeho dôveryhodnosti nepridáva ani medializované nedávne stretnutie s pánom Paškom, ktorý stratil postavenie v strane Smer po kauze predraženého piešťanského CT, a s pánom Rosochom, ktorý bol odvolaný z postu riaditeľa univerzitnej nemocnice Košice pre kauzu predraženého upratovania, a ktorého meno sa spája s kúpou podozrivo drahých sonografických prístrojov pre košickú nemocnicu od piešťanskej firmy, ktorú vlastní otec manažéra speváka Ega,“ doplnil Visolajský.

Na dôveryhodnosti Vaďurovi nepridáva podľa predsedu LOZ ani rodinné prepojenie na firmu, ktorá podniká v zdravotníctve spolu s finančnou skupinou Penta.

Podľa LOZ, ak bude Fico naďalej tolerovať kauzy slovenského zdravotníctva, tak billboardový slogan o ochrane Slovenska zostane len ďalšou prázdnou vetou politika.

„Je to aj príležitosť ukázať sestrám, že vládna strana nebude viac tolerovať šafárenie v slovenskom zdravotníctve na úkor ich platov a na úkor pacientov. Odvolanie takto mediálne blamovaného riaditeľa je počas tejto vlády možno poslednou šancou pána premiéra presvedčiť voličov, že jeho sľuby o nulovej tolerancii korupcie, či billboardové sľuby o ochrane Slovenska, nie sú len plané reči,“ uzavrel Visolajský.

Ministerstvo: Na odvolanie Vaďuru nie je dôvod

Hovorca Ministerstva zdravotníctva SR Peter Bubla uviedol v stanovisku pre agentúru SITA, že rezort nevidí žiaden dôvod na odvolanie Vaďuru.

„Ani jedna z takzvaných „káuz“, ktoré boli šírené aj prostredníctvom médií, sa nezakladala na pravde, čo viackrát faktami dokázal aj spomínaný pán Vaďura. Ľudia, ktorí sa napriek tomu naďalej snažia o jeho diskreditáciu, by sa mu mali ospravedlniť,“ argumentoval Bubla.

Všeobecná zdravotná poisťovňa považuje výzvu LOZ adresovanú predsedovi vlády za nepodarený pokus zviditeľniť sa pri téme výpovedí sestier, ktorá je súčasťou predvolebnej politickej kampane. „Je však až zarážajúce, na akých argumentoch LOZ, ktorého predseda sa netají tým, že radí sestrám vo výpovediach, postavilo svoju výzvu. Zdrojom jeho „zaručených“ informácií sú médiá, ktoré v uplynulých týždňoch viac ráz publikovali nepravdivé informácie o údajných kauzách generálneho riaditeľa VšZP Miroslava Vaďuru,“ reagovala hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Ako doplnila, VšZP reagovala na klamstvá prostredníctvom tlačových správ, ktoré sú verejne dostupné a sú k dispozícii aj LOZ a tiež žiadosťami o opravu v zmysle tlačového zákona. „Ak oslovené médiá tieto opravy nezverejnia, VšZP podnikne príslušné právne kroky,“ upozornila Balážová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa nerozumie tomu, prečo LOZ v prípade médií používa rôzny meter. Keď sa im to hodí, všetko, čo médiá napíšu, je pravda, keď sa im to nehodí, tak podľa Balážovej tvrdia opak.

Hovorkyňa tiež upozornila, že lekárske združenie ani v jednom zo spomínaných prípadov nepožiadalo VšZP o reakciu a uspokojilo sa s tým, čo si prečítali v médiách.

Balážová zároveň dodala, že od 1. októbra minulého roka, odkedy je Vaďura generálnym riaditeľom VšZP, finančnej skupine Penta, respektíve jej spoločnostiam pôsobiacim v zdravotníctve, zamietla všetky žiadosti o rozšírenie doterajšieho rozsahu zdravotnej starostlivosti, pričom to vie aj dokladovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa