Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Personál
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
19. 11. 2018 9:53 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

LOZ odmieta zvyšovanie počtu pacientov na lekára a sestru

Združenie žiada zlepšenie zdravotnej starostlivosti zabezpečením dostatku personálu pri pacientoch

Lekárske odborové združenie (LOZ) odmieta zvyšovanie počtu pacientov na lekára a sestru v najnovšom návrhu personálnych normatívov. Informovalo o tom v tlačovej správe.

Žiada tiež zlepšenie zdravotnej starostlivosti zabezpečením dostatku personálu pri pacientoch.

„Odmietame, aby minimálne personálne normatívy boli vytvárané s motívom legalizovať ekonomické záujmy manažmentov nemocníc na úkor adekvátnej zdravotnej starostlivosti o pacienta. Žiadame, aby minimálne personálne normatívy boli tvorené na základe odborných stanovísk a medzinárodných štandardov,“ uviedlo LOZ.

Stále horšie

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) podľa združenia pripravuje zmenu tzv. personálnych normatívov. Tie určujú minimálne zabezpečenie daných ambulancií a oddelení lekármi a sestrami podľa počtu pacientov.

Za posledné roky ide asi už o štvrtú zmenu normatívov. Každou z týchto novelizácii sa zhoršuje zdravotná starostlivosť o pacientov, tvrdí združenie.

Opakované navyšovanie počtov pacientov na jedného lekára či sestru s cieľom legalizovať neustále klesajúci počet personálu v slovenských nemocniciach podľa LOZ problém prehlbuje.

Sto pacientov na lekára

“Ako zástupcovia nemocničných lekárov žiadame, aby sa nezvyšoval, ale, naopak, znižoval počet pacientov na lekára, sestru a ďalších zdravotníckych pracovníkov, aby tak bola zabezpečená lepšia, nie stále viac a viac sa zhoršujúca zdravotná starostlivosť,“ povedal predseda LOZ Peter Visolajský.

Ak sa podľa neho chceme priblížiť štátom s nižšou odvrátiteľnou úmrtnosťou, musíme stanoviť minimálne personálne normatívy na úroveň týchto krajín a podľa odborných stanovísk.

Zdôraznil, že je nemysliteľné, aby v slovenskej fakultnej či univerzitnej nemocnici mal jediný lekár počas celej zmeny na starosti aj 100 pacientov.

„Ako sa má daný lekár rozhodnúť, ak pri takomto počte pacientov nastane častá situácia, že napríklad treba naraz resuscitovať viac pacientov?” pýta sa predseda LOZ.

Treba to zveriť odborníkom

LOZ taktiež žiada MZ, aby bola tvorba normatívov, kde ide o výsostne odbornú záležitosť, zverená do rúk hlavných odborníkov pre jednotlivé odbory medicíny. Aby daní odborníci niesli za normatívy zodpovednosť, a aby bola táto ich zodpovednosť riadne zverejnená.

„Vzhľadom na závažnosť tohto predpisu žiadame, aby sa požiadavky na minimálne personálne zabezpečenie a materiálno – technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení stali súčasťou zákona,“ dodal Visolajský.

V súčasnosti trestnoprávne zodpovedá lekár a ostatní zdravotnícki pracovníci za každé pochybenie, ktoré by mohlo viesť k ublíženiu na zdraví pacienta.

Preto je potrebné prihliadnuť k tomu, či k takémuto pochybeniu došlo preťažovaním ľudských síl, pripomenulo LOZ.

Združenie žiada, aby bola v Trestnom zákone zakotvená a vyvodzovaná trestnoprávna zodpovednosť aj za nedodržiavanie minimálneho personálneho zabezpečenia, pretože priamo ohrozuje pacientov na živote a zdraví.

Odporúčané články

Medici sa stretli s ministerkou a riaditeľmi nemocníc, hovorili nielen o plesniach V nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre zamestnancov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Sagan má pred majstrovstvami sveta silného vyzývateľa, Lucenko si po Arctic Race of Norway verí Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Foto: Motocyklista nezvládol zákrutu a vyletel z cesty, polícia hľadá svedkov nehody Minimálna mzda nedokáže pokryť každodenné potreby, odborári podporujú zvýšenie nad hranicu 600 eur

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X