Ľudom bez reakcie imunitného systému odporúča WHO nasadiť pri liečbe koronavírusu protilátky

Nemocnica, koronavírus
Protilátkami by mali liečiť pacientov, ktorým hrozí najväčšie riziko najhoršieho priebehu ochorenia. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča pre určitých pacientov liečbu ochorenia COVID-19 protilátkami. Podľa jej nových smerníc o liečbe, ktoré vyšli v odbornom periodiku BMJ, by mali dve protilátky – casirivimab a imdevimab, ktoré vyrába spoločnosť Regeneron – dostávať pacienti s najvyšším rizikom hospitalizácie a ľudia bez reakcie ich imunitného systému.

Odporúčanie sa podľa WHO zakladá na dôkazoch z experimentálnych testov. V Spojených štátoch liečbu látkami od Regeneronu úrady odporúčajú najmä ľuďom s miernym až so stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19, aby tak predišli hospitalizácii.

Viac o téme: Koronavírus

Aktivisti sa však obávajú nákladov na liečbu, v Spojených štátoch napríklad stojí viac ako 2 000 dolárov. To znamená, že pre ľudí v chudobnejších krajinách bude zväčša nedostupná. Organizácia Lekári bez hraníc vyzvala Regeneron, aby zabezpečil dostupnosť protilátkových liekov pre pacientov v núdzi a tiež, aby licencoval akékoľvek vlastnícke práva a zdieľal technologické know-how, ako ich vytvoriť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)