Masívne testovanie v DSS sa už rozbehlo v Prešovskom kraji, vzorky odobrali v 25 zariadeniach

Koronavirus
Foto: ilustračné, SITA/AP

V zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa rozbehlo masívnejšie testovanie.

Viac o téme: Koronavírus

K indikovaným prípadom pribúdajú preventívne odbery vzoriek na koronavírus u prijímateľov i zamestnancov, ktorí sú v priamom kontakte s klientmi. Testovanie prebehlo v 25 zariadeniach.

Preventívne testovanie v DSS

Ako agentúru SITA informovala PSK Daša Jeleňová, testovanie prijímateľov prebieha od prepuknutia ochorenia Covid-19 v zariadeniach sociálnych služieb priebežne na základe indikácie lekára v prípade, že prijímateľ má zvýšenú telesnú teplotu či iné príznaky a testovaní sú i prijímatelia, ktorí sa vracajú z hospitalizácie. Aktuálne krajská samospráva rozbehla preventívne testovania.

„V závere uplynulého týždňa v spolupráci s Ľubovnianskou nemocnicou, ktorej zakladateľom je PSK, sme preventívne otestovali prijímateľov v zariadeniach v Sabinove a Brezovičke a pripravujeme odbery aj v Legnave. Už skôr bol pretestovaný Domov pre seniorov v Starej Ľubovni. Aktuálne v spolupráci so spoločnosťou Medirex prebieha PCR testovanie zamestnancov, ktorí sú v priamom kontakte s klientmi. Spolu v našich 25 zariadeniach sociálnych služieb takto pretestujeme 271 zamestnancov,“ informoval predseda PSK Milan Majerský.

V zariadeniach sú pripravení na krízové situácie

Krajská samospráva zabezpečila v piatich zariadeniach sociálnych služieb odberné miesta. V utorok 28. apríla prebehli odbery vo Svidníku, Humennom a Kežmarku a pretestovaných bolo 142 zamestnancov 19-tich zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti župy.

V stredu 29. apríla vykonali odbery u ďalších 129-tich zamestnancov zvyšných šiestich sociálnych zariadení kraja v spádovej oblasti Prešov a Spišské Podhradie.

„Biologický materiál bude vyhodnotený v priebehu 48 hodín. Veríme, že výsledky budú negatívne. Ak by to malo byť inak, testovaním prejdú všetci klienti, prípadne zamestnanci a ohrozené skupiny, ktoré sa mohli dostať do styku s nákazou. Na krízové situácie sme pripravení, v každom zo zariadení máme vytvorené izolačné priestory, tzv. Covid centrá a vyškolený personál,“ uviedol vedúci Odboru sociálnych vecí Úradu PSK Pavel Slaninka.

Župa žiadala celoplošné testovanie

Prešovský kraj zabezpečil masívnejšie testovanie po prípade v CSS v Batizovciach, kde je ešte v týchto dňoch izolovaných deväť pozitívnych klientov. Župa už vtedy apelovala na celoplošné a hlavne na včasné testovanie tak klientov, ako i prijímateľov sociálnych služieb.

„Chápeme, že sa nedá testovať všetkých naraz a plošne vzhľadom na kapacity odberových miest i laboratórií. Záleží nám však na reálnom pohľade na zdravotný stav klientov. Vítame všetky spôsoby vrátane pomoci súkromných spoločností, donorov i štátu, ktorí nám umožnia pravidelné odoberanie vzoriek najrizikovejších a zároveň najzraniteľnejších skupín klientov i zamestnancov našich sociálnych zariadení,“ dodal Majerský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša JeleňováMilan Majerský
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)