Z Domova sociálnych služieb v Pezinku skončilo v nemocnici už 14 ľudí, mesto prijalo opatrenia

opatrovateľka, opatera
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 14. apríla, 15:33

Hospitalizovaných je už 14 klientov z Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku. V utorok o tom informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) Eva Kliská.

„Aktuálne je v našej nemocnici z DSS v Pezinku hospitalizovaných 14 pacientov, deväť na Klinike infektológie a geografickej medicíny UNB, päť sa nachádza v pľúcnom pavilóne v Ružinove,“ uviedla Kliská a dodala, že všetkým pacientom bola nasadená adekvátna liečba, avšak vzhľadom k ich vysokému veku a pridruženým ochoreniam je ich stav veľmi vážny.

Viac o téme: Koronavírus

Mesto dá otestovať zamestnancov

„Sú pod stálym dozorom našich lekárov, ktorí robia všetko pre zlepšenie ich stavu. V tomto čase je na umelej pľúcnej ventilácii jeden pacient, ktorý sa nachádza na infekčnej klinike na Kramároch,“ uzavrela hovorkyňa.

Pezinok dá otestovať zamestnancov Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) pre seniorov, ktoré je v správe mesta. Pezinok prijal preventívne opatrenia na pondelkovom zasadnutí krízového štábu v súvislosti s potvrdením ochorenia COVID-19 u 47 osôb v Domove sociálnych služieb (DSS), ktorého zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

„Ani u jedného z klientov či zamestnancov ZOS sa do tejto chvíle neprejavili žiadne príznaky ochorenia COVID-19, pričom opatrovateľské zariadenie dodržiava na dennej báze veľmi prísne hygienické a dezinfekčné opatrenia,“ informovalo mesto, podľa ktorého sa príznaky ochorenia zatiaľ neprejavili ani u približne 40 klientov, pre ktorých mesto zabezpečuje dennú terénnu opatrovateľskú starostlivosť.

Otestujú aj mestských policajtov

„To isté platí aj pre našich 14 opatrovateliek, ktoré sa o týchto klientov v súčasnosti starajú,“ doplnilo mesto.

Na základe rozhodnutia krízového štábu mesta bude otestovaných 30 zamestnancov ZOS a opatrovateliek terénnej služby, osem kuchárok zabezpečujúcich stravovanie pre ďalších asi 100 seniorov z Pezinka a zamestnanec zabezpečujúci rozvoz stravy.

Ďalšími testovanými osobami budú štyria zamestnanci mestskej nocľahárne pre ľudí bez domova, päť pracovníkov referátu sociálnej starostlivosti Mestského úradu v Pezinku a 20 príslušníkov mestskej polície.

„Krízový štáb mesta sa bude schádzať operatívne na základe aktuálneho vývoja epidemickej situácie v Pezinku a bude prijímať ďalšie potrebné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu v meste,“ doplnilo mesto.

Zrejme sa nakazili od zamestnanca

V Domove sociálnych služieb a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku bolo v pondelok pozitívne testovaných 47 osôb. Ide o 42 klientov a päť zamestnancov DSS.

Ako uviedol na pondelkovom mimoriadnom brífingu predseda BSK Juraj Droba, pravdepodobne ide o nakazenie od zamestnanca. Ďalších 36 zamestnancov a 9 klientov má byť otestovaných v priebehu dneška. Domov sociálnych služieb je v karanténe, priestor monitoruje polícia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva KliskáJuraj Droba