Žilina dostala darom desaťtisíce rúšok, tretinu dostala fakultná nemocnica

Žilinský primátor Peter Fiabáne odovzdal rúška Fakultnej nemocnici s Poliklinikou Foto: www.facebook.com

Spolu 30-tisíc jednorazových hygienických rúšok dostalo mesto Žilina do daru od čínskeho družobného mesta Changchun. Tretinu z nich v utorok žilinský primátor Peter Fiabáne odovzdal Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Nemocnica je pripravená na druhú vlnu

Podľa generálneho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Stalmašeka je aj vďaka darovaným 10-tisíc kusom rúšok nemocnica dostatočne predzásobená pre prípad návratu pandémie koronavírusu.

„Nebolo to však vždy tak, preto si nesmierne vážime každú pomoc, ktorú sa nám podarilo získať vlastnými objednávkami z rôznych spoločností, ale najmä nezištnú podporu darcov, ako je i táto z mesta Žilina. Pán primátor bol jeden z prvých, ktorí nám poskytli pomocnú ruku a mesto vystupovalo ako sprostredkovateľ medzi firmami v čase, keď dodávky neprichádzali, nevedeli sme, aký rozsah pandémie nás čaká a potrebovali sme doplniť zásoby,“ uviedol Stalmašek.

Denná spotreba jednorazových rúšok sa v žilinskej nemocnici pohybuje na úrovni 1000 až 1500 kusov, v prípade pandémie sa však dokáže rýchlo zvýšiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rúška využijú aj v sociálnych zariadeniach

„Sme podstatne lepšie pripravení na situáciu, ktorá by sa mohla niekedy zopakovať a vieme, čo máme robiť. Verím, že zásoby sa budú míňať postupne a nebudeme ich potrebovať nárazovo v prípade ďalšej vlny,“ dodal Stalmašek.

Primátor Fiabáne upozornil, že okrem žilinskej nemocnice rozdelí mesto rúška aj sociálnym a školským zariadeniam.

„Malú rezervu nechávame v skladoch, keby sa situácia komplikovala, aby sme vedeli pomôcť. Verím, že rúška budú slúžiť všade tam, kde to najviac potrebujú,“ uzavrel Fiabáne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor StalmašekLenka ZátekováPeter Fiabáne
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina