Minister víta centrálne obstarávanie liekov VšZP

Lieky_dvojfarebne.jpg
Foto: Morguefile.com

Drucker očakáva lepšie ceny liekov, pretože pri centrálnom nákupe sa dajú vyrokovať dodatočné zľavy.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) minulý týždeň ohlásila, že v tomto roku rozširuje počet centrálne nakupovaných liekov o ďalších 19 produktov. Novinkou je rozšírenie zoznamu o receptové lieky podávané v špecializovaných centrách.

Centrálnym nákupom liekov plánuje VšZP v tomto roku celkovo ušetriť 21 miliónov eur. Ide o ďalšie z opatrení ozdravného plánu, ktorý má eliminovať nepriaznivý vývoj hospodárenia zdravotnej poisťovne.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker s týmto krokom súhlasí. „Očakávame, že dôjde k lepšej cene, pretože sa nakupuje centrálne, to znamená, dá sa vynegociovať napríklad dodatočná vyššia zľava,“ povedal.

Dá sa aj viac

Pri nákupoch liekov vidí minister priestor ísť ešte ďalej.

„My sme podpísali aj medzinárodnú dohodu s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom a Slovinskom, aj pobaltskými krajinami o tom, že chceme spoločne konať a jednať o takzvaných spoločných zľavách pre nákup niektorých liekov. Predovšetkým sme sa zamerali práve na inovatívne lieky, ktoré majú aj patentovú ochranu, sú mimoriadne nákladné. Chceme získať dodatočné zľavy pre náš trh a pre náš región,“ vysvetlil Drucker.

Pre takýto účel sa podľa jeho slov bude musieť upraviť aj legislatíva.

Medzinárodná pracovná skupina má podľa ministra tento rok vytypovať konkrétne lieky, pri ktorých by krajiny spoločne rokovali o zľave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa