Ministerstvo od januára spúšťa skríningové programy

Creva
Foto: Thinkstock

Odhadované náklady na tieto skríningy sú vo výške 5 mil. eur.

Ministerstvo zdravotníctva SR od budúceho roka spúšťa skríningové programy zamerané na včasné odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, prsníka a krčka maternice. Ministerstvo o tom informovalo na štvrtkovej tlačovej besede.

Ide o ťažiskovú úlohu, ktorú rezort plní v súvislosti so strategickým plánom na zníženie výskytu a úmrtnosti na nádorové ochorenia.

Odhadované náklady na tieto skríningy sú vo výške 5 mil. eur.

Budú pozývať poistencov

„Skríning je adresné pozývanie ľudí,“ vysvetlila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Podľa hlavného odborníka MZ SR pre klinickú onkológiu Michala Mega môže skríning pacientovi diagnostikovať chorobu v liečiteľnom štádiu.

Skríning nie je preventívna prehliadka.

Lekár pozve pacienta na vyšetrenie a nie je to jednorazová záležitosť, uviedol Mego. „Ten bezprostredný benefit sa neprejaví zajtra alebo o rok. Ale z dlhodobého hľadiska ten efekt môže byť oveľa výraznejší,“ povedal Mego.

Začnú testom na okultné krvácanie

Pilotný skríningový program rakoviny hrubého čreva a konečníka sa začne 1. fázou na vzorke 20 tisíc ľudí, ktorých vyberú zdravotné poisťovne. Tie svojim poistencom pošlú test na okultné krvácanie, ktorý so vzorkou stolice treba odovzdať svojmu všeobecnému lekárovi.

Na test okultného krvácania raz za dva roky majú nárok muži a ženy nad 50 rokov. Pri pozitívnom výsledku pošlú pacienta na ďalšie odborné vyšetrenie.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny je kolorektálny karcinóm najčastejšie sa vyskytujúcim onkologickým ochorením u mužov. Na druhom mieste sú pľúca a prostata.

Kolorektálny karcinóm je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim nádorom u žien po rakovine prsníka.

Chystajú sa aj na skríning nádorov prsníka a krčka maternice

Ministerstvo na budúci rok odštartuje aj skríning nádorov prsníka. Cieľovou skupinou budú ženy vo veku 50 až 69 rokov.

Na programe bude rezort spolupracovať s odbornými spoločnosťami aj zdravotnými poisťovňami, ktoré budú na vyšetrenia pozývať.

Pri mamografickom vyšetrení je možné zachytiť aj včasné štádium rakoviny prsníka, keď má nádor len niekoľko milimetrov. V tejto fáze možno rakovinu liečiť bez operačného zákroku, chemoterapie či rádioterapie.

Počas roka 2019 začne aj skríning rakoviny krčka maternice. Cytologické stery z krčka maternice vyhodnotia certifikované cytologické laboratóriá.

Nárok naň budú mať ženy vo veku 23 až 64 rokov. Prvé dva odbery cytológie sa uskutočnia v ročnom intervale, v prípade negatívnych výsledkov sa pokračuje v trojročnom intervale do veku 64 tokov.

Skríning sa vo veku 64 rokov ukončí, ak budú posledné tri cytologické nálezy negatívne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom