Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Thinkstock
6. 05. 2019 7:01 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

MZ: Pacienti sa pri výbere nemocnice rozhodujú podľa kvality liečby

Najmenej dôležitá je pre nich vzdialenosť od miesta bydliska.

Kvalita zdravotnej starostlivosti a výsledky liečby sú pre pacientov najdôležitejším kritériom pri výbere nemocnice. Vyplýva to z prieskumu pre projekt stratifikácie.

Prieskum agentúry MNFORCE, do ktorého sa vo februári zapojila reprezentatívna vzorka 1 000 respondentov, ukázal, že u Slovákov pri plánovaní zákroku najviac zaváži kvalita zdravotnej starostlivosti a výsledky liečby danej nemocnice.

Naopak, najmenej dôležitá je pre nich pri výbere nemocnice jej vzdialenosť od miesta bydliska.

Radšej budú cestovať

Respondenti mali hodnotiť kritériá pri výbere nemocnice od 1 (najvyššia priorita) po 6 (najnižšia priorita). Možnosť „kvalita zdravotnej starostlivosti a výsledky liečby v danej nemocnici“ mala priemernú známku 1,9. Vzdialenosť nemocnice od miesta bydliska získala známku 4,27.

Stratifikacia_prieskum_kvalita1.jpg
Zdroj: MZ SR

Mnohým pacientom nerobí problém vycestovať do nemocnice vzdialenejšej viac ako 30 minút od domova, pokiaľ dostanú záruku naozaj dobrého výsledku vykonanej operácie. Potvrdil to aj prieskum, kde túto možnosť uviedlo 67 % respondentov.

Stratifikacia_prieskum_kvalita2.jpg
Zdroj: MZ SR

V rámci stratifikácie zostane podľa ministerstva garantovaná dostupnosť lokálnej nemocnice do 30 minút dojazdového času pacienta presne tak, ako je to aj dnes.

Následná starostlivosť

Projekt premeny nemocníc počíta so vznikom úplne nového typu nemocnice, a to Nemocnice následnej starostlivosti. Do roku 2030 malo postupne vzniknúť minimálne 3 000 špecializovaných lôžok dlhodobej starostlivosti po celom Slovensku.

„Zároveň s tým budeme zavádzať nový prístup k dlhodobej starostlivosti,“ informovala výkonná riaditeľka AZP Katarína Kafková. Ako dodala, po novom sa bude pacient doliečovať čo najbližšie k miestu svojho bydliska. To zároveň uľahčí navštevovanie príbuzného rodinnými príslušníkmi počas celého obdobia doliečovania.

„Operácia či ťažká choroba si totiž zväčša vyžaduje viac času na zotavenie, než je nemocnica schopná pacientovi zabezpečiť. Tá potrebuje svoje lôžkové kapacity uvoľniť pre akútne stavy. Pacient je preto na doliečovanie odoslaný do domácej starostlivosti. Sám alebo za pomoci blízkych si však väčšinou nedokáže zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť bez straty príjmu,“ píše sa v tlačovej správe.

Podľa prieskumu si až 80 % Slovákov myslí, že pacient má nárok na profesionálnu doliečovaciu starostlivosť čo najbližšie k miestu bydliska. A to až do času, keď je opätovne schopný postarať sa o seba sám.

Odporúčané články

Zadlžené nemocnice spotrebujú aj ušetrené peniaze, analytik poukazuje aj na chyby stratifikácie Stratifikácia je späť v pripomienkovom konaní

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X