MZ: Zdravotníkom sa mohli zvýšiť mzdy už vlani

Sestry
Foto: GettyImages

Ministerstvo reagovalo na vyhlásenie SK SaPA, ktorá tvrdí, že od 1. januára reálne stúpli mzdy len tretine sestier a pôrodných asistentiek

Dôvodom, prečo sa podľa ministerstva zdravotníctva od nového roku nezvýšila mzda všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 %, je, že sa im mohla zvýšiť už roku 2018.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) tak reagovalo na vyhlásenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA), ktorá tvrdí, že od 1. januára reálne stúpli mzdy len tretine sestier a pôrodných asistentiek.

„Je možné, že v rámci svojej personálnej a mzdovej politiky – s cieľom stabilizovať svojich zamestnancov – došlo v niektorých zdravotníckych zariadeniach už v priebehu roku 2018 k dohodnutiu výhodnejších mzdových podmienok pre niektorých zdravotníckych pracovníkov “ uviedlo MZ v reakcii na vyhlásenie komory.

Konkrétne podmienky odmeňovania závisia od sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania

Keďže pracovnoprávne vzťahy zamestnancov zdravotníckych zariadení (vrátane zdravotníckych pracovníkov) sa podľa MZ riadia príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce, dohodnutie konkrétnych podmienok odmeňovania je u každého zamestnávateľa predmetom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania.

Novela zákona, ktorá mala upraviť mzdy všetkým zdravotníckym pracovníkom okrem lekárov, nadobudla účinnosť 1. januára 2019.

Nelekárskym zdravotníckym pracovníkom sa od tohto dátumu zvýšili o 10 % koeficienty upravujúce minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy.

Stabilizačné štipendiá sa pripravujú

„Sľuby ministerky zdravotníctva Kalavskej o zvýšení miezd všetkých sestier pracujúcich v ústavných a ambulantných zdravotníckych zariadeniach o 10 – 16 % neboli naplnené. Rovnako ako napríklad ani stabilizačné štipendiá, ktoré mali možnosť už od septembra 2018 čerpať študenti ošetrovateľstva,“ uviedla SK SaPA.

Ako ďalej informoval rezort zdravotníctva, v prípade stabilizačného príspevku sa v polovici februára uskutočnilo medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu o Fonde na podporu vzdelávania. Ten je v kompetencii Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Podnetom na predloženie návrhu novely je podľa ministerstva zdravotníctva prioritná potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, konkrétne zdravotných sestier v systéme zdravotníctva.

Jedným z týchto opatrení je aj poskytovanie stabilizačnej pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu.

Účinnosť zákona vzhľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu sa navrhuje od 1. júna 2019.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR