Na Slovensku chýba približne 16-tisíc zdravotných sestier, na zlý systém dlhodobo doplácajú pacienti

Iveta Lazorová
Prezidentka komory zdravotných sestier Iveta Lazorová. Foto: SITA/Jakub Julény

Slovensko je jedinou z krajín OECD s neustálym a najvýraznejším úbytkom sestier v systéme zdravotnej starostlivosti. V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Lukáš Kober.

Sme dlhodobo pod kritickou hranicou

Priemerný počet sestier v krajinách OECD vychádza na 8,8, pričom na Slovensku je to 5,8 na tisíc obyvateľov. „Dávno sme sa dostali pod kritickú hranicu udržateľnosti bezpečnej a kvalitnej ošetrovateľskej starostlivosti,“ konštatuje sa v tlačovej správe.

Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová upozorňuje, že Slovensku chýba alarmujúcich viac ako 16-tisíc sestier. Na aktuálny počet obyvateľov by Slovensko malo mať v systéme zdravotnej starostlivosti 47,7 tisíca sestier.

„Treba vsak zdôrazniť, že prezentované údaje nereflektujú pandemické roky, kedy z nášho systému odišlo ďalších 1 876 sestier,“ upresňuje Lazorová.

Pacientom sa nedostáva náležitá starostlivosť

Doplnila, že normy určujúce počet sestier na nemocničné lôžko sa porušujú, nemáme dostatok sestier v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb ani v komunitnej starostlivosti, nemáme ani školské sestry.

„Je logické, že sa následne porušuje aj Zákonník práce a sestry sú nútené realizovať iba zlomok z toho, čo by mali robiť, pretože im na to nestačia sily a ani čas,“ upozorňuje prezidentka SK SaPA.

Sme jedinou krajinou z OECD, ktorá zaznamenáva kontinuálny pokles počtu ošetrovateľského personálu. Pre porovnanie, počtom obyvateľstva rovnaké krajiny ako Nórsko, Dánsko či Fínsko poskytujú svojim pacientom dvakrát až trikrát viac sestier ako Slovensko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta LazorováLukáš Kober
Firmy a inštitúcie OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojSKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek