Na Slovensku potvrdili ďalší prípad variantu omikron, osoba bola nezaočkovaná

Ústavný súd nevyhovel návrhu generálneho prokurátora
Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Na Slovensku laboratóriá potvrdili ďalší prípad variantu omikron. Osoba bola nezaočkovaná a pred návratom na Slovensko navštívila viacero krajín južnej Afriky.

Výsledky sekvenácie vzoriek

Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva v tejto veci okamžite začal epidemiologické vyšetrovanie a prijal protiepidemické opatrenia.

Viac o téme: Koronavírus

Ako informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas, na Slovensku tak v súčasnosti máme laboratórne potvrdené celkovo štyri prípady variantu omikron.

„Vzhľadom na vlastnosti variantu však predpokladáme, že reálny výskyt omikronu na území republiky je vyšší, než zatiaľ naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek,“ dodal.

Vlastnosti variantu omikron

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) žiada ľudí, aby dodržiavali protiepidemické opatrenia aj po príchode zo zahraničia na Slovensko.

„Vzhľadom na vlastnosti variantu omikron je nutné, aby všetky osoby bez ohľadu na imunitný status dôsledne dodržiavali aj ďalšie preventívne opatrenia – prekrytie horných dýchacích ciest, časté vetranie, dodržiavanie odstupu od iných osôb a dôkladná hygiena rúk,“ konštatoval Mikas.

Stále platí vyhláška ÚVZ, ktorá osobám prichádzajúcim z Juhoafrickej republiky, Botswany, Namíbie, Lesotha, Eswaniti, Mozambiku, Zimbabwe, Izraelu, Hongkongu a Seychely nariaďuje izoláciu na Slovensku bez ohľadu na očkovací status.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas