Na Slovensku sa budú rušiť pôrodnice, obavy majú najmä rómske komunity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pôrod, nemocnica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Optimalizácia siete nemocníc priniesla okrem novej kategorizácie zdravotníckych zariadení aj presun pôrodov z gynekologicko-pôrodníckych oddelení v piatich okresoch. Ide o okresy Snina, Partizánske, Myjava, Kráľovský Chlmec a Revúca, ktoré nedosahovali ani len 400 pôrodov ročne.

S postupom súhlasia aj odborníci

Predstavitelia Inštitútu zdravotných analýz, vedenia nemocníc Svet zdravia a zamestnancov príspevkovej organizácie Zdravé regióny išli túto tému vysvetliť do Rožňavy, Humenného a Trebišova marginalizovaným rómskym komunitám. V tlačovej správe to uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Koordinátori Zdravých regiónov, ktorí pracujú v marginalizovaných rómskych komunitách, tlmočili obavy ich klientok z časov dojazdu, či kvality zdravotníckych úkonov. Rezort zdravotníctva považuje za dôležité práve správne nasmerovanie budúcich matiek, plánovanie pôrodu, prípravu na príchod do pôrodnice, a najmä návštevy predpôrodnej poradne.

Vnímame, že presun pôrodníc je skutočne citlivá téma. Avšak, čím menej výkonov má nemocnica, tým menej skúseností má personál s pôrodom, najmä, ak by sa vyskytli komplikácie. Súhlasia s nami aj odborní lekári, aj zdravotnícki analytici. Poskytovaná zdravotná starostlivosť v nemocnici musí byť na profesionálnej úrovni a musí byť zabezpečená profesionálmi s adekvátnymi skúsenosťami a praxou,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Pôrodnice sú pripravené

Zástupcovia nemocníc deklarovali pripravenosť na prijímanie pacientiek z presunutých pôrodníc. „Naše pôrodnice a novorodenecké oddelenia v Humennom, Rožňave a Trebišove sú pripravené kapacitne aj personálne na zvládnutie vyššieho počtu pôrodov. Pracoviská prešli komplexnými modernizáciami a rodičkám poskytujú vysoký štandard komfortu a bezpečnosti. Súčasne budú maximálne ústretové k spolupráci s regionálnymi asistentmi zdravia pri predpôrodnej príprave rodičiek z vylúčených skupín obyvateľstva,“ povedal generálny riaditeľ siete ProCare a Svet zdravia Radoslav Čuha.

Povinnosťou pri pôrodniciach od januára budúceho roka bude mať neonatologické oddelenie, jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov a prítomnosť anestéziológia 24 hodín sedem dní v týždni. Tieto vybavenia sú dôležité pre bezpečie rodičky a novorodenca. Vďaka tomu, že pribudnú jednotky intenzívnej starostlivosti pre novorodencov do všetkých pôrodníc, sa podľa rezortu zdravotníctva vyhneme niektorým presunom a starostlivosť o novorodencov bude lepšia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal PalkovičRadoslav Čuha
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz (IZA)ProCareSvet zdraviaZdravé regióny