Na tiesňovej linke 155 vlani prijali takmer 1,5 milióna volaní

Zachranka_operatori.jpg
Foto: OS ZZS SR
Dnes si pripomíname Deň tiesňovej linky 155

Až 1 456 748  hovorov prijali v uplynulom roku operátori na tiesňovej linke 155. Ide o celkový počet hovorov, vrátane volaní verejnosti, zdravotníckeho personálu aj ďalších zložiek integrovaného záchranného systému. Informovala o tom hovorkyňa operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Spomedzi takmer 1, 5 milióna hovorov, ktoré prijali a vyriešili operátori v ôsmich krajských operačných strediskách, vyslali záchranárov do terénu v 561 508 prípadoch. V nich volajúci potreboval urgentnú pomoc pre seba, blízkych alebo bol svedkom udalosti, pri ktorej potreboval pomoc niekto iný.

Najviac týchto, tzv. primárnych zásahov, bol v Prešovskom kraji – 92 529, najmenej v Trenčianskom kraji, v ktorom zasahovali záchranári v 56 819 prípadoch.

Charakter zásahov sa v porovnaní s minulosťou nemení. Vo všetkých krajoch sa pomáhalo najmä pacientom s vážnymi úrazmi, bolesťami na hrudníku a so sťaženým dýchaním.

Dnes majú svoj deň

„15. mája si každoročne pripomíname Deň tiesňovej linky 155. Pri tejto príležitosti je potrebné zdôrazniť, aká je práca operátorov nesmierne náročná,“ uviedla Krčová.

Sú to práve operátori, ktorým volajú občania so zdravotnými ťažkosťami ako prvým. Musia vedieť poradiť, dokonca v najvážnejších prípadoch telefonicky asistujú pri oživovaní.

„Úcta patrí aj záchranárom, ktorých vysielajú na zásah. Spoločne tvoria fungujúci tím, ktorého cieľom je čo najrýchlejšia a najefektívnejšia pomoc pacientom,“ dodala Krčová.

Zachranar
Foto: Thinkstock

Verejnosť učia aj podať prvú pomoc

Kým však prídu záchranári k pacientovi, uplynú cenné minúty. Ak sa počas nich neposkytne prvá pomoc, môže to mať pre pacienta fatálne následky. Operačné stredisko ZZS SR sa preto rozhodlo pripomenúť si Deň tiesňovej linky 155 sériou stretnutí s verejnosťou. Počas nich operátori učia prvú pomoc.

Súčasťou verejných prezentácií sú aj informácie, kedy volať na tiesňovú linku 155, ako rozpoznať, či ide o život ohrozujúci stav, ako komunikovať s operátorom, a i to, ako použiť v prípade potreby automatický externý defibrilátor (AED).

Stretnutia s verejnosťou sa už uskutočnili v obciach Podzámčok, Honce, Topoľa, Dolné Trhovište, Vysoká nad Kysucou, Dlhá nad Kysucou a Lúky.

Naplánované sú v obciach Pucov, Raková, Nedašovce, Topoľčianky (15. 05), Skalité a Makov (16. 05), Križovany nad Dudváhom (18. 05), Trenčianske Mitice (20. 05), Staškov (23.05), a Studienka (25.05).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom