Na Univerzite bez hraníc sa zúčastní viac ako 70 žiakov

Univerzita bez hraníc
Účastníci Univerzity bez hraníc na LF UPJŠ Foto: SITA / Ivan Fleischer

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach otvorila 9. ročník Univerzity bez hraníc. Na detskej univerzite sa zúčastní viac ako 70 žiakov 5. a 6. ročníka základných škôl. Informovala o tom UPJŠ v Košiciach.

Oproti projektom podobného charakteru je Univerzita bez hraníc koncepčne zameraná na sprístupnenie sveta vedy a vzdelávania deťom pochádzajúcim aj zo sociálne vylúčených vrstiev našej spoločnosti s cieľom podporiť rozvoj ich talentu, schopnosti a zručnosti.

„Výnimočnosť formátu našej detskej univerzity spočíva v tom, že sa na nej pravidelne zúčastňujú aj deti z Centier pre deti a rodinu. Našou snahou je pomáhať začleniť tieto znevýhodnené skupiny do detského kolektívu bez toho, aby sa v priebehu realizácie projektu prihliadalo na tento handicap. Sme vďační, že nám dovolia byť súčasťou ich sveta,“ uviedla koordinátorka projektu Adriana Sabolová.

Prednášky doplnili experimenty

Na 9. ročníku podujatia sa zúčastní 10 detí z viacerých detských domovov Košického samosprávneho kraja.

Univerzita bez hraníc
Účastníci Univerzity bez hraníc na LF UPJŠ Foto: SITA / Ivan Fleischer

Žiakom piateho a šiesteho ročníka základných škôl ponúka UPJŠ v Košiciach zaujímavý program. Každý z účastníkov Univerzity bez hraníc dostane pri úvodnej registrácii skriptá, index, tričko a šiltovku, ktoré nosia počas celého trvania podujatia.

V priebehu piatich dní spoznávajú malí nadšenci vysokoškolský život formou interaktívnych prednášok vysokoškolských pedagógov piatich fakúlt UPJŠ a univerzitných pracovísk. Program býva zvyčajne dopĺňaný o praktické ukážky a experimenty prispôsobované veku a záujmom detských účastníkov.

Prvá pomoc aj parazity

Utorok patril Lekárskej fakulte UPJŠ. Deti sa učili poskytovať prvú pomoc, zoznámili sa s parazitmi na ľuďoch.

Dozvedeli sa niečo o farbivách v telesných tekutinách, poobedie zase patrilo informáciám o zdravej výžive a ústnom zdraví.

Deviaty ročník Univerzity bez hraníc oficiálne ukončia v piatok 12. júla slávnostnou promóciou za účasti vedenia univerzity. Deti získajú diplom o absolvovaní projektu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana Sabolová