Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
|
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Svet zdravia
29. 10. 2018 8:10 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Najlepšou budúcou sestrou je Dominika Tarasovičová

Víťazka si zo súťaže odniesla 3000 eur a všetci finalisti zároveň získali garantované pracovné miesto

Ocenenie Florence roka 2018 pre najlepšiu budúcu sestru získala Dominika Tarasovičová zo Starej Ľubovne. Informovala o tom sieť nemocníc Svet zdravia vo svojej tlačovej správe.

Dvadsiatka najlepších študentiek a študentov – budúcich sestier si 27. a 28. októbra v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves testovala svoje vedomosti v treťom ročníku celoštátnej súťaže.

Víťazka si zo súťaže odniesla 3000 eur a všetci finalisti zároveň získali garantované pracovné miesto. Odbornú súťaž organizovala sieť nemocníc Svet zdravia spoločne s partnermi, tento rok sa konal už jej tretí ročník.

Zažili skutočnú nemocnicu

Súťažiaci si vyskúšali, ako ošetriť črevnú stómiu, ako správne resuscitovať, dezinfikovať si ruky či triediť pacientov na urgentnom príjme.

„Súťažou Florence roka sa snažíme budúcim sestrám ukázať, ako funguje skutočná nemocnica a poskytnúť im priestor, aby sa mohli naučiť aj veci, o ktorých sa počas štúdia hovorí len okrajovo,“ uviedol generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Podľa Dvorového študenti majú možnosť otestovať si svoje teoretické vedomosti a pripravenosť na budúcu prax v nemocniciach či poliklinikách.

Najprv prednášky, potom súťaž

Dvadsať najlepších budúcich sestier – 19 študentiek a jeden študent, ktorí postúpili do finálového kola, strávili v spišskonovoveskej nemocnici celý víkend. V sobotu absolvovali niekoľko prednášok nielen na medicínske, ale aj nemedicínske témy. Dozvedeli sa tak napríklad viac o tom, ako zdravotné poisťovne platia nemocnice.

Potom ich rozdelili do štyroch skupín a absolvovali štyri odborné workshopy.

V nedeľu súťažili. Čakali ich testy aj rôzne praktické úlohy. Organizátori pre nich pripravili rozličné simulované situácie, na ktoré museli reagovať.

Tarasovičová: Nie je nič krajšie, ako vedieť pacienta usmerniť v liečbe

Titul florence roka 2018 ziskala Dominika Tarasovicova zo starej lubovne..jpg
Dominika Tarasovičová | Foto: Svet zdravia

„Odmalička vnímam povolanie zdravotnej sestry ako jedno z najvznešenejších povolaní na svete,“ zhodnotila víťazka. Podľa Dominiky Tarasovičovej, študentky Prešovskej univerzity, nie je nič krajšie, ako vedieť pacienta usmerniť v liečbe, motivovať či pomôcť mu v každej chvíli.

Študentka chce v budúcnosti pracovať na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Druhé miesto získala Patrícia Bečková z Nitry, študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Zo súťaže si odniesla finančnú odmenu vo výške 500 eur.

Tretie miesto obsadila Dominika Filipko z Trnavy, študentka Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave (Fakulta zdravotníctva Banská Bystrica). Za svoje umiestnenie získala 300 eur.

V špeciálnej kategórii Dôvera za vedomosti v oblasti zdravotného poistenia získala ocenenie a finančnú odmenu vo výške 1000 eur už spomínaná Dominika Filipko.

Ďalší špeciálny titul – Sestra s najväčším srdcom získala Darina Poláková zo Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici v Bratislave. Cenu organizátor udelil za empatický prístup a komunikáciu s pacientom, a to vôbec po prvýkrát.

Tri kolá

Súťaž pozostávala z troch kôl. Najprv sa do nej museli súťažiaci prihlásiť. V tomto roku tak urobilo 184 uchádzačov.

V druhom kole súťažiaci vypracovali prípadové štúdie/kazuistiky formou online kvízu. Tento rok vyplnili 143 kvízov. Na základe výsledkov vybrali najlepšiu dvadsiatku finalistov, ktorá sa zúčastnila súťaže v spišskonovoveskej nemocnici.

Súťaž organizuje sieť nemocníc Svet zdravia v spolupráci s partnermi súťaže – sieťou polikliník ProCare a zdravotnou poisťovňou Dôvera. Odborným garantom je Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove.

Prečo Florence

Nightingale_florence.jpg
Florence Nightingaleby Goodman [Public domain], via Wikimedia Commons

Súťaž nesie meno Florence Nightingaleovej (1820 – 1910), zakladateľky moderného ošetrovateľstva, ktorá za krymskej vojny v roku 1854 v Turecku ošetrovala ranených. Kritizovala podmienky, v ktorých sa vojaci nachádzali.

Vytvorila zásady zdravého prostredia v ošetrovni: čistý vzduch (vetranie, udržiavanie teploty, uloženie pacienta v miestnosti), čistá voda (zdroj infekcií), kanalizácia (riziko epidémií), čistota a svetlo (priame, slnečné).

Jej teória tzv. manažmentu maličkostí sa týkala aj hluku, zloženia stravy a jej podávania.

Za pol roka sa vďaka jej opatreniam znížila úmrtnosť vojakov zo šesťdesiat na dve percentá. V roku 1860 založila prvú školu pre ošetrovateľky na svete a v roku 1869 bola spoluzakladateľkou prvej dievčenskej vysokej školy medicíny.

Odporúčané články

Medici si budú môcť počas leta v nemocniciach opäť vyskúšať prácu lekára Ochrana pacientov by sa mala zlepšiť

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X