Národný inštitút NIHO skritizoval Lengvarského novelu o liekoch. Opatrenie je drahé a neefektívne, tvrdí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lieky, internet
Foto: ilustračné, Getty images

Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) považuje násobky hrubého domáceho produktu (HDP) pre lieky na vzácne ochorenia a inovatívnu liečbu, ktoré rezort zdravotníctva navrhol ako prahy pre vstup na slovenský trh, za vysoké.

NIHO to uviedol v zásadnej pripomienke k vykonávacej vyhláške novely zákona k prahovej hodnote posudzovaného lieku.

Lieky pre určitú skupinu ľudí

Ako zdôvodňuje inštitút, návrh môže viesť k prílišnému sústredeniu zdrojov na lieky pre úzku skupinu pacientov. V dôsledku toho zostane menej prostriedkov pre navyšovanie počtov a platov zdravotných sestier či zlepšovanie kvality nemocníc.

Vo vybraných prípadoch by podľa NIHO vyhláška ošetrila 2 700 pacientov, čo je stonásobne viac ako počet pacientov pri špeciálnom zvýhodnení v Anglicku.

„Slovensko by prijatím vyhlášky bolo ochotné výrazne viac platiť za nové lieky na vzácne ochorenia aj v absolútnych číslach ako ekonomicky rozvinutejšie Anglicko,“ dopĺňa inštitút.

Lieky na ojedinelé ochorenia

Návrh vykonávacej vyhlášky novely zákona k prahovej hodnote posudzovaného lieku predložilo ministerstvo zdravotníctva do pripomienkového konania.

Vo vyhláške sa navrhujú násobky hrubého domáceho produktu ako prahové hodnoty jednak všeobecne a jednak pre lieky na ojedinelé ochorenie a na inovatívnu liečbu. Cieľom je posúdenie nákladovej efektívnosti lieku. Účinnosť vyhlášky je navrhovaná od augusta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve