Nekričte na sestry, napíšte ministerstvu, vyzývajú odbory

||
Foto: vZdravotnictve.sk
AKTUALIZOVANÉ – Pacienti tak budú môcť poukázať na nedostatok personálu v nemocniciach

Lekárske odborové združenie (LOZ) a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) v piatok na tlačovej besede spustili polročnú kampaň. Nesie názov „Nekrič na sestru, napíš ministerstvu!“.

Ako na tlačovej besede uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká, spoločná polročná kampaň má za cieľ upozorniť na nedostatočné personálne kapacity v nemocniciach a na potrebu riešiť tento problém.

Podľa Kaveckej verejnosť nevie, prečo zdravotnícki pracovníci odchádzajú z nemocníc. Nevie, v akých podmienkach zdravotníci pracujú, ako sú porušované ich práva.

Pacienti tiež nemajú informácie o tom, že zodpovedným za nedostatok personálu je vedenie nemocnice a ministerstvo zdravotníctva, nie personál, ktorý pri pacientoch ešte ostal.

Normatívy nemocnice ignorujú

„Dnešné normatívy, ktoré určujú maximálne počty pacientov pripadajúce na personál, sú v nemocniciach často porušované. Ministerstvo problém nedostatku personálu rieši opakovaným zvyšovaním počtu pacientov na jedného lekára či sestru. To však iba zhoršuje súčasný stav, “ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.

Sestra
Foto: Thinkstock

Podľa neho neúnosné preťažovanie personálu má negatívny dopad na kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Visolajský dodal, že na chirurgickom oddelení v SR má byť na 12 pacientov minimálne jedna sestra.

Štúdia uverejnená v časopise Lancet hovorí, „že v nemocniciach, kde bolo na jednu sestru šesť pacientov, umrelo o 30 % menej pacientov ako v nemocniciach, kde bolo na oddelení osem pacientov na jednu sestru,“ upozornil predseda LOZ na súvislosti týkajúce sa pomeru sestry a pacientov.

Nekric_na_sestru_FB_cover(4)820x312px

Verejnosť môže kampaň podporiť mailom

Kampaň smeruje k tomu, aby pacienti, ktorí nebudú spokojní s počtom personálu na oddelení alebo časom, ktorý im venoval personál, napísali na chybajucipersonal@loz.sk. Môžu tiež vyplniť dotazník na oddelení.

LOZ doručí podnet ministerstvu, ktoré dohliada na dodržiavanie maximálnych počtov pacientov na personál a má vykonávať kontroly.

„Kampaň je zameraná na celú spoločnosť,“ povedal Visolajský.

Problém nedodržiavania personálnych normatívov sa podľa neho týka súkromných aj štátnych nemocníc. Súčasťou kampane budú bilbordy, ale aj sociálne siete.

Deštruktívna tlačová konferencia

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii uviedlo, že je otvorené konštruktívnej spolupráci a návrhom riešení zo strany LOZ. Bolo však k piatkovému brífingu kritické.

„V čase, keď ministerstvo zdravotníctva robí veľké množstvo krokov pre systémové zlepšenie slovenského zdravotníctva, nerozumieme, prečo Lekárske odborové združenie realizuje deštruktívnu tlačovú konferenciu,“ uviedlo.

Ministerstvo ubezpečilo, že pracuje na systémových krokoch, ktoré zlepšia stav slovenského zdravotníctva a prinesú pozitívny stabilný efekt pre zdravotnícky systém. Kontinuálne sa tiež zaoberá podnetmi občanov.

Ministerstvo chce získať sestry zo zahraničia

Pokiaľ ide o počty pacientov na oddeleniach, ktoré pripadajú na zdravotnícky personál, MZ pripravuje výnos o materiálno-technickom a personálnom zabezpečení zdravotníckych zariadení.

„Aktuálne ide zatiaľ o pracovnú verziu, pričom vnímame podnety všetkých zainteresovaných strán,“ uviedlo ministerstvo.

MZ zdôraznilo, že problém s nedostatkom sestier majú viaceré krajiny Európy, čo bolo aj debatou na rokovaní ministrov krajín Visegrádskej štvorky uplynulú jeseň. „O možnosti dostať sestry na Slovensko rokujeme s univerzitami na Ukrajine a v Srbsku,“ dodalo MZ.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieOZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek